Brâncuși – 142 de ani de la naștere

de | feb. 19, 2018 | Evenimentele bibliotecii

Filiala pentru Copii a Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj a sărbătorit împlinirea celor 142 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși prin două activități desfășurate în parteneriat cu Școala Populară de Artă Tg-Jiu. Dimineața zilei de 19 februarie 2018 a prilejuit întâlnirea doamnei bibliotecar Luiza Sandu cu preșcolarii de la Grădinița cu program prelungit ”Lumea Copiilor” pentru un atelier de modelaj după operele Brâncușiene aflate pe Calea Eroilor. Programul a continuat de la ora 11.00 la sediul Filialei bibliotecii sub îndrumarea reprezentantei Școlii Populare de Artă, doamna Adriana Vasile, acolo unde elevii clasei a II-a B de la Colegiul Național ”Spiru Haret” Tg-Jiu, coordonator doamna prof. Larisa Chiriță, au realizat lucrări grafice reprezentând Masa Tăcerii, Poarta Sărutului și Coloana fără Sfârșit.