Cercetașii “lupișori” în vizită la MansArta cu ISTORIE

de | dec. 12, 2021 | Prim-Plan

Sâmbătă, 11 decembrie 2021, expoziția dedicată Reginei-Mamă Elena a României, aflată la MansArta Bibilotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, a fost vizitată de Cercetașii “lupișori” din cadrul Organizației Naționale Cercetașii României – Filiala Ecaterina Teodoroiu Târgu Jiu.

O poveste în imagini despre Regina-Mamă și legătura deosebită cu fiul său, Regele Mihai, spusă  celor 13 copii îndrumați de Doamna Violeta Anoaica, de către profesorul Andrei Popete, realizatorul acestei expoziții fotografice documentare îmbrăcat în uniformă militară.

”Curioși, au pus o mulțime de întrebări, au fost încântați de uniforma de aviație, cu însemnele gradului de mareșal, demnitate deținută de Regele Mihai I al României și au promis că vor veni și la viitoarele evenimente pe care le vom organiza. Gata oricând! Această expoziție, la sfârșitul lunii ianuarie, va ajunge la Constanța, cu sprijinul domnului Daniel Froni, președinte ANRM Constanța. ”, a precizat Andrei Popete.