de | mart. 22, 2022 | Concursuri culturale

📜 Concursul de interpretare artistică (recitare) a operei eminesciene: „Eu rămân ce-am fost: romantic”

🔗 Secțiuni

1. Interpretare dramatică – gimnaziu / liceu ǀ monolog – proză / dramaturgie
  2. Recitare (creație lirică) – gimnaziu / liceu

📅 Calendar

1. Perioadă pentru înscrieri – 21 martie – 21 mai 2022
  2. Selecția – 21 mai– 14 iunie 2022
  3. Jurizarea – 15 iunie 2022, Târgu Jiu @ Centrul Municipiului / Statuia lui Mihai Eminescu

🔗 Condiţii de participare

• Concursul este gratuit şi deschis tuturor elevilor din Municipiul Târgu Jiu. Cei ce doresc, vor putea participa la concurs cu o singură interpretare / la o singură secțiune, care să se încadreze în tematica și cerințele enunțate. Un profesor coordonator poate participa cu cel mult 2 elevi.
  • Profesorul coordonator va transmite filmarea*, cu interpretările elevilor, Colegiului Național „Tudor Vladimirescu”, până pe data de 21 mai 2022, completând adecvat fișa de înscriere. Adresă de e-mail: chilibandenisa@yahoo.com.

* Filmarea trebuie să îndeplinească minime condiții tehnice, sunetul să fie clar, calitate necesară unei evaluări obiective pentru a accede la etapa a 4-a, Jurizarea. Protecția datelor va fi asigurată în conformitate cu normele RGPD.

📝 Fișă de înscriere / Acord de parteneriat: http://cntv-edu.ro/…/%f0%9f%93%9c-concursul-de…/

🔗 Jurizarea

• Juriul va fi format din reprezentanți ai:

– Colegiului Național „Tudor Vladimirescu” Târgu Jiu;

– Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj;

– Inspectoratului Școlar Județean Gorj;

– Teatrului Dramatic „Elvira Godeanu” Târgu Jiu;

– Reprezentanți ai vieții culturale locale / județene.

• Criterii de jurizare:

– Interpretarea poeziei /monologului

– Intonația adecvată momentelor expunerii

– Claritate și corectitudine în exprimare

– Stăpânirea perfectă a poeziei recitate

– Fluența expunerii / pronunția

– Încadrarea în tema concursului

– Creativitate și originalitate

🔗 Premii

Se vor acorda premii (diplome + bani) pentru locurile I, II, III şi o menţiune, pentru fiecare secțiune. Vor concura elevii de la clasele 7 – 8 – 9 și cei de la clasele 10 – 11 – 12, categorii concurențiale stabilite de la început.

Diplome de participare se vor acorda pentru toţi elevii şi cadrele didactice îndrumătoare.

🔗 Persoane de contact

Prof. dr. Elena Roată / Prof. Denisa-Petronela Chiliban

🔗 Organizatori: Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” Târgu Jiu, Artego

🔗 Parteneri: Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Primăria Municipiului Târgu Jiu, Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj, Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” Târgu Jiu