Conferinţa Naţională a ANBPR, aprilie 2017

de | apr. 30, 2017 | Evenimentele bibliotecii

În perioada 26-28 aprilie, la București, a avut loc Conferinţa Naţională a ANBPR, cu tema „Bibliotecile – parteneri în dezvoltarea creativă a utilizatorilor”, la care au participat specialiști de prestigiu de peste hotare(Brandy Bates, S.U.A, Lakki Patey, Norvegia,  Marina Giareni, Grecia și Dinka Spirovska, Bulgaria), precum și reprezentanți ai bibliotecilor publice la nivel național, printre acestea numărându-se și Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj.

Programul Conferinței a inclus, pe lângă sesiunile de prezentări în plen, următoarele ateliere paralele: Lectura intergenerațională – resursă de inovație pentru utilizatori (Brandy Bates); Bibliotecile pentru copii – centre de educație prin creativitate (Ruxandra Nazare); Cultivarea parteneriatelor –  între abordarea utilitară și advocacy (Ioana Crihană, Marina Giareni); Servicii pentru public organizate cu implicarea voluntarilor (Margareta Tătăruș); Visual Literacy: Growing essential skills in the library (Dinka Spirovska); Design Thinking (Marlene Angheluță); “Unforgettable”. Create Your Library Story (Marina Giareni); Comunicarea și gândirea laterală (Victor Blănaru);Jocuri de imaginație – invitație de a spune și de a asculta povești (Anca Vasilescu); Introducere în facilitarea parteneriatelor (Sanda Foamete). Toate aceste teme abordate reprezintă un prilej de reflecție privind activitatea bibliotecilor, modalități de reliefare a proceselor de educare și dezvoltare creativă a utilizatorilor – un complex de demersuri cu rolul lor în transformările de substanță la nivelul comunității.

Așadar – o întâlnire profesională realizată cu profesionism, desfășurată sub marca ANBPR în Săptămâna Națională a Bibliotecilor și în preajma Zilei Naționale a Bibliotecarului – simboluri ale unităţii de breaslă a tuturor bibliotecarilor.