CUFĂRUL BIBLIOTECII: EUSEBIU CAMILAR – 110

de | oct. 7, 2020 | Cufărul bibliotecii

(n. 7 octombrie 1910, satul Udești, Suceava – d. 27 august 1965, București, România) a fost un scriitor și traducător român, membru corespondent (din 1955) al Academiei Române.
Părinții săi au fost țăranii Ion și Natalia Camilar (născută Motrici). A urmat cursurile școlii primare din satul natal și cele ale Liceului “Ștefan cel Mare” din Suceava. A debutat în 1929 cu versuri în “Moldova literară”, revista Societății Literare “Tinerimea” din Mihăileni. A fost căsătorit cu poeta Magda Isanos.

* Editorial debutează cu placheta de versuri “Chemarea cumpenelor” (1937, care cuprinde o mare parte din creaţiile sale poetice). A urmat o serie de nuvele şi romane: “Cordun” (1942), “Prăpădul Solobodei” (1943), “Avizuha” (1945), “Turmele” (1946), “Viaţa haiducilor” (1948), “Negura” (două volume – 1949, 1950), “Secerişul” (1951), “Temelia” (1951), “Gigantul din munţi” (1952), “Zâna cu ochi albaştri” (1956). A scris, de asemenea, numeroase volume de povestiri, în parte reunite în antologia “Inimi fierbinţi” (1963). Un jurnal al său a fost publicat postum, în 1981, sub titlul “Cartea de piatră”.

Atras de trecutul istoric al poporului român, a scris romane, povestiri şi piese de teatru cu subiecte istorice: “Valea hoţilor”, “Poarta furtunilor”, “Pământul zimbrului”, “Stejarul din Borzeşti”, “Prin Ţara de Sus”, “Focurile”, “Valea Albă”, ultima scrisă împreună cu poeta Magda Isanos, soţia sa. A publicat şi prelucrări după ciclul “1001 de nopţi” şi a tipărit volume de povestiri pentru copii şi tineret. A făcut traduceri din Eschil, Aristofan, Ovidiu, Kalidasa, Puşkin, Gogol, Tolstoi şi Gorki, precum şi din literaturile arabă, chineză şi sanscrită. De asemenea, unele romane ale sale au fost traduse în limbile engleză, franceză, germană, rusă. (sursa: https://www.agerpres.ro/