CUFĂRUL BIBLIOTECII: UN PRINȚ ȘI ”MAXIMELE” LUI

de | sept. 15, 2020 | Cufărul bibliotecii

FRANÇOIS DE LA ROCHEFOUCAULD

filozof și moralist francez

François VI, duce de Rochefoucauld, prinț de Marcillac, fiul lui François V (guvernator de Poitou apreciat de Richelieu) s-a născut la Paris. La 15 ani s-a căsătorit cu verișoara sa Mlle de Vivonne, cu care șase ani mai târziu va avea un fiu. Prima ediție a volumului ”Maximes”, publicată în 1665, s-a numit ”Réflexions”; cu sentențe și maxime despre morală și nu conțineau exclusiv epigrame; cel mai elocvent articol unic, care a apărut abia în prima ediție și a fost apoi eliminat de autor, este o descriere poetică de trei pagini a interesului propriu, o calitate pe care a găsit-o în toate formele de viață și în toate acțiunile. Manuscrisele conțin, de asemenea, epigrame încorporate în reflecții mai lungi; în unele cazuri, diferitele versiuni arată pașii prin care o serie de propoziții conexe au fost lucrate până la concizia finală. Totuși, sub declarația generală, se poate găsi o reacție personală la Frondă sau la politică, adesea violentă în expresia ei.

“Dacă n-am avea atâtea defecte, nu ne-ar face atâta plăcere să le observăm pe ale celorlalți.”
“Generozitatea este vanitatea dărniciei.”
“Ipocrizia este omagiul plătit de viciul virtuții.”
“Sinceritatea este o inimă deschisă. Puțini oameni o arată; de obicei ceea ce vedem este o imitație pusă pentru a prinde în capcană încrederea altora.”
“Împrejurările neprielnice nu ne fac ceea ce suntem, dar ne arată cine suntem.”
“Îți vine mai lesne să te arăți înțelept pentru alții decât pentru tine însuți.”
“Îi iertăm adesea pe cei care ne plictisesc, dar nu le putem acorda iertare celor plictisiți de noi.”
“Nu trebuie să judecăm un om după marile lui calități, ci după felul în care se folosește de ele.”