DE TREI ORI – ARTA – ÎN TÂRGU-JIU

de | iul. 9, 2021 | Gorjul cultural

De trei ori arta plastică și-a etalat profilările, în galeriile din Târgu-Jiu, în joia cea călduroasă a datei de 8 iulie 2021.
PRIMO:
Centrul de Cercetare Documentare și Promovare ,,Constantin Brâncuşi” și Primăria Municipiului Târgu Jiu, în parteneriat cu Filiala Târgu Jiu a UAP din România, au organizt de la ora 16.00, în cadrul „Colocviilor Brâncuși”, la Galeria „Casa Grădinarului” Parcul central Târgu Jiu, vernisajul expoziției de grup – IDENTITĂȚI VIZUALE, a membrilor Filialei Târgu Jiu a UAP din România. Curator: Vasile Fuiorea.
Expun artiștii: Mihai Țopescu, Valer Neag, Gheorghe Plăveți, Vasile Fuiorea, Florin Gheorghiu, Iliana Gheorghiu, Adrian Bândea, Laurențiu Stoicu, Mariana Frătița, Andreea Medar, Constantin Dobrițescu, Florin Hutium, Lucica Popescu, Daniel Șerban, Cristina Cioplea, Daniel Semenescu, Ștefan Strâmtu, Bogdan Epure, Armand Landh, Georgiana Brandt, Anca Maria Stănciulescu, Cătălin Negrea, Mihai Șocu, Cătălin Alexandrescu.
SECUNDO:
La Galeriile Municipale de Artă – SPECTRUL SPERANȚEI 2 – Marcel Bunea, profesor universitar titular la Facultatea de Arte Plastice din cadrul UNARTE București. Curator: Vasile Fuiorea.
TERȚIO:
Muzeul Județean Gorj ”Alexandru Ștefulescu” – pictură, grafică, gravură și ceramică: STYLISTIQUE, un proiect coordonat de Zuzu Caratănase și Doru Strîmbulescu. Curatorii expoziției sunt Răzvan Dragoș și Ovidiu Ionescu. Cuvântul de deschidere va fi rostit de criticul și istoricul de artă Pavel Șușară.
ET IN FINE MUSICAE:
Un recital de chitară clasică susținut de chitaristul Laurențiu Topală, absolvent al Academei de Muzică “G. Musicescu” din Chişinău, specializarea interpretare instrumentală – profesor de instrument (chitară).