DE ZIUA SFINȚILOR MIHAIL ȘI GAVRIIL!

de | nov. 8, 2021 | Prim-Plan

Tuturor celor care își sărbătoresc onomastica de Ziua Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

LA MULȚI ANI, CU PACE ȘI BUCURIE, CU SĂNĂTATE ȘI FERICIRE!

________________________

Biserica Ortodoxa îi sărbătorește pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil în fiecare an pe 8 noiembrie

În limba ebraică a Sfintei Scripturi,numele Sfinților Arhangheli conțin ideea prezenței harului lui Dumnezeu în lucrarea lor, întrucât fiecare nume se termină cu forma prescurtată a numelui lui Dumnezeu El (Elohim) (Il în limba greacă), ceea ce înseamnă că toți acești Arhangheli sunt împlinitori ai voii lui Dumnezeu, sunt teofori sau purtători ai harului și lucrării lui Dumnezeu.
Numele Sfântului Arhanghel Mihail, Mi-cha-El în limba ebraică, înseamnă cine este ca Dumnezeu­­­­? (mi=cine, cha=ca, El=Dumnezeu), iar numele Sfântului Arhanghel Gavriil, Gabriel în limba ebraică, înseamnă Dumnezeu este puterea mea.