DIALOGURI DE ZIUA POEZIEI, DE DUPĂ ”ZIUA POEZIEI” – CLADIU KOMARTIN – VERSUL & REVERSUL

de | mart. 20, 2022 | Agenda culturală

CLAUDIU KOMARTIN

✒️ „versul & reversul” – Claudiu Komartin în dialog cu elevii, miercuri, 23 martie 2022, ora 17:00, Mansard(t)a Bibliotecii Județene „Christian Tell”
🔗 ǀ moderatori: Alex Trifu & Viorel Surdoiu
🔗 ǀ întâlnirile VERSO & Ceainăria Totuși

„… cu cât citeam mai mult și descopeream mai multe meridiane literare, cu atât era mai puternică dorința de a scrie eu însumi.” (Interviu, Libertatea.ro, 29 august 2021

„Noi am primit de-a gata de la Eminescu, într-un anumit sens, limba română, așa cum o știm noi din toată literatura secolului XX.” (hotnewus.ro, 20 Martie 2019)

„Meșteșugul se învață prin lectură asiduă, iar pentru un scriitor care e la început de drum, important e să scrie și să arunce, să scrie și să taie, să exerseze, să încerce tot felul de formule, să experimenteze, fiindcă doar în felul ăsta arzi etape și ajungi la o formulă (la un discurs) care e numai al tău.” (bookhub.ro)

Claudiu Komartin (n. 1983, București), liderul generației 2000, remarcabil prin formula care a creat o școală lirică, a publicat poeme, adunate în volumele Păpușarul și alte insomnii (2003), Circul domestic (2005), Un anotimp în Berceni (2009), Hemoragia soarelui (ediție bibliofilă în două exemplare, 2009), cobalt (2013), Maeștrii unei arte muribunde. Poeme alese 2010⁠-⁠2017. Unele dintre ele au fost traduse în mai multe limbi și reeditate. Printre altele, Claudiu a tradus șase cărți de proză și patru de poezie, semnate de: Kurt Vonnegut, JMG Le Clézio, Tahar Ben Jelloun, Philippe Claudel, Gheorghi Gospodinov, Gökçenur Ç. ș.a. Este redactor-șef al revistei Poesis internațional și al Casei de Editură Max Blecher și vicepreședinte al PEN România (2019). Este și editorul mai multor antologii de poezie recentă și contemporană. Premii: Premiul Național de Poezie „Mihai Eminescu” (2003), Premiul „Iustin Panța” pentru debut, Premiul pentru debut al revistei „România literară” (2003), Premiul „Mihai Eminescu” al Academiei Române (2005), Premiul „Matei Brâncoveanu” pentru literatură (2017), Premiul „Cartea de poezie a anului 2017”, acordat la Festivalul Național „George Bacovia”, Premiul „PEN România”. (optmotive.ro)