DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: „Adâncimea și puterea unui personaj uman sunt definite de rezervele sale morale.” – Leonardo da Vinci

de | apr. 15, 2021 | Cufărul bibliotecii

LEONARDO DI SER PIERO DA VINCI (n. 15 aprilie 1452, Vinci – d. 2 mai 1519, Amboise), cunoscut sub numele de Leonardo da Vinci, a fost cel mai de seamă reprezentant al Renașterii italiene din perioada de apogeu a acesteia. Spirit universalist: pictor, sculptor, arhitect, muzician, inginer, inventator, anatomist, geolog, cartograf, botanist și scriitor. Leonardo da Vinci este considerat adesea cel mai de seamă geniu din întreaga istorie a omenirii. Geniul său creator și spiritul său inventiv și-au pus amprenta asupra epocii, fiind considerat arhetipul omului renascentist, un spirit animat de o curiozitate nemaiîntâlnită până atunci, animat de o imaginație fără precedent în istorie. Este considerat unul din marii inovatori ai picturii și unul din cei mai mari pictori din istorie. Deși se fac speculații asupra metodelor sale empirice de studiu, viziunea lui Leonardo da Vinci asupra lumii este mai degrabă logică decât misterioasă. Leonardo da Vinci este cunoscut în special ca pictor. Portretul Lisei Gherardini, soția lui Francesco del Giocondo, cunoscut sub numele de Mona Lisa (numele este de fapt Monna Lisa sau La Gioconda), aflat în colecția Muzeului Luvru începând cu 1797, este poate cel mai cunoscut portret realizat vreodată. Fresca intitulată Cina cea de taină, din refectoriul mânăstirii dominicane Santa Maria delle Grazie din Milano, este cea mai cunoscută imagine religioasă a tuturor timpurilor. „Omul Vitruvian” (numele complet este Le proporzioni del corpo umano secondo Vitruvio), un desen din 1490, însoțit de comentarii asupra operei arhitectului Vitruvius, este o imagine iconică, un adevărat simbol al Renașterii. (wikipedia.ro)

„Cine nu respectă viața, nu o merită.”

„Timpul este suficient pentru cei care chiar îl folosesc.”

„Nu sunt sărac. Săracii sunt cei care doresc multe lucruri. ”

„Învățarea este singurul lucru pe care mintea nu îl epuizează niciodată, niciodată nu se teme și nu regretă niciodată.”

„Pictura este poezie care este văzută mai degrabă decât simțită, iar poezia este pictură care este simțită mai degrabă decât văzută.”