DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: BUFFON – 233/ TRISTAN BERNARD – 155

de | sept. 7, 2021 | Cufărul bibliotecii

Georges-Louis Leclerc, baron de BUFFON (n. 7 septembrie 1707, Montbard, Bourgogne-Franche-Comté, Franța – d. 16 aprilie 1788, Paris, Regatul Franței) a fost naturalist, matematician, biolog și scriitor francez. Preocupările sale multiple s-au concretizat printr-o operă (nu numai teoretică, ci și practică) ce a influențat decisiv generațiile următoare de naturaliști, printre care Jean-Baptiste de Lamarck și Charles Darwin. Buffon a fost primul matematician care s-a ocupat cu aplicarea noțiunii de probabilitate în geometrie. Mai mult, în problemele de probabilitate a introdus variabila continuă. Aceasta s-a reflectat în special în celebra problemă a acului, care a devenit problemă de bază în biochimie și marchează introducerea calculului integral în problemele de probabilitate. Ulterior, problema acului a fost generalizată de Gabriel Lamé. În lucrările sale, a acordat o importanță deosebită sistemului de numerație duodecimal.

Paul Bernard, cunoscut sub pseudonimul TRISTAN BERNARD, (n. 7 septembrie 1866, Besançon, Franța – d. 7 decembrie 1947, Paris, Franța) a fost un romancier și dramaturg francez.

Opera:

1897: Povara libertății (“Le Fardeau de la liberté”); 1899: Engleza vorbită (“L’anglais tel que l’on parle”); 1901: Soțul pașnic (“Un Mari pacifique”); 1904: Captivul (“Le Captif”); 1905: Tripleplatte (“Tripleplatte”); 1907: Pielea de urs (“La Peau de l’ours”); 1908: Secrete de stat (“Secrets d’État”); 1909: Dansatorul necunoscut (“Le Danseur inconnu”); 1909: Romanul unei luni de vară (“Le Roman d’un mois d’été”); 1911: Pe marile urme (“Sur les Grands Chemins”); 1924: Afacerea Larcier (“L’Affaire Larcier”); 1929: Jules, Juliette și Julien (“Jules, Juliette et Julien”); 1929: Călătoria neprevăzută (“Le Voyage imprévu”); 1930: Școala șarlatanilor (“L’École des charlatans”); 1931: Sălbaticul (“Le sauvage”); 1932: Părinții leneși (“Les Parents paresseux”); 1934: Vizite nocturne (“Visites nocturnes”);