DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Ca să trăim încontinuu trebuie să ne schimbăm încontinuu.” VIRGINIA WOOLF – 140

de | ian. 25, 2022 | Cufărul bibliotecii

VIRGINIA WOOLF (nume original Adeline Virginia Stephen, n. 25 ianuarie 1882, Londra, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei – d. 28 martie 1941, Lewes, Anglia, Regatul Unit) scriitoare engleză, eseistă, feministă, editoare și scriitoare de povești, cunoscută drept una dintre figurile moderniste literare de frunte ale secolului al XX-lea.
În perioada interbelică, Virginia Woolf a fost o personalitate marcantă în societatea literară din Londra și membru al Grupului Bloomsbury. Operele ei cele mai renumite includ Doamna Dalloway(1925), Spre far (1927), Orlando (1928) și eseul de dimensiunea unei cărți A Room of One’s Own (1929), cu faimosul său dicton: „O femeie trebuie să dispună de bani și de o cameră separată, dacă vrea să scrie ficțiune”.

citate:

”Nimic nu s-a întâmplat cu adevărat până ce a fost consemnat.”

”Iluziile sunt pentru suflet ceea ce este atmosfera pentru Pământ.”

”Ca să trăim încontinuu trebuie să ne schimbăm încontinuu.”

”Nimeni nu-şi poate găsi pacea în lipsa lui însuşi.”

„Din punctul meu de vedere, femeile şi ficţiunea rămân probleme nerezolvate.”