DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: CHRISTOPHER “KIT” MARLOWE / 460

de | feb. 26, 2024 | Cufărul bibliotecii

„Bunatatea este frumusețe în cea mai bună stare.” (C.M)

CHRISTOPHER “KIT” MARLOWE (n. 23 februarie 1564, Canterbury, Regatul Angliei – d. 30 mai/9 iunie 1593, Deptford⁠, Regatul Angliei/ Data nașterii lui Marlowe nu este primită prin nicio mărturie scrisă. Cu siguranță botezul său a avut loc pe 26 februarie 1564 în biserica Sf. Gheorghe Martir din Canterbury, la câțiva kilometri de satul său natal Ospringe. Deoarece obiceiul de a boteza copii în câteva zile de la naștere era obișnuit în „ Anglia secolului al șaisprezecelea , data reală este în jurul valorii de zile înainte de 26 februarie.)

Dramaturg, poet și traducător englez din epoca elisabetană. Cel mai însemnat autor de tragedie din această perioadă înainte de Shakespeare, Kit Marlowe este cunoscut pentru deosebitul său vers alb, pentru personajele sale care au cucerit publicul, precum și pentru propria-i moarte.

Marlowe, născut în același an cu colegul său faimos și rival – William Shakespeare – față de care, la începutul carierei, apărea mai promițător.

.