DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: „Culorile depind de lumina pe care o vedeți”. JAMES JOYCE – 140

de | feb. 2, 2022 | Cufărul bibliotecii

JAMES Augustine Aloysius JOYCE (n. 2 februarie 1882, Rathgar⁠(d), Irlanda⁠(d), Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei – d. 13 ianuarie 1941, Zürich, cantonul Zürich, Elveția) a fost un prozator și poet irlandez, considerat unul dintre cei mai importanți scriitori ai secolului al XX-lea. Este cunoscut îndeosebi pentru romanele Portret al artistului în tinerețe (1916), Ulise (1922) și Veghea lui Finnegan (1939). A mai scris nuvele (Oameni din Dublin, 1914), poezii (Muzică de cameră, 1907, și Poezii de doi bani fiecare, 1927) și o piesă de teatru (Exilați, 1918). Criticii îl așează astăzi în fruntea modernismului anglo-saxon, alături de T. S. Eliot, Virginia Woolf și Ezra Pound.

___________________________________________________

„Arta trebuie să dezvăluie ideilor tale esențe spirituale fără formă.”

“Obiectul artistului este crearea frumosului. Ce este frumosul este o altă întrebare.” ( Un portret al artistului în tinerețe )

“Această rasă, această țară și această viață m-au produs, a spus el. Mă voi exprima așa cum sunt.” (Un portret al artistului în tinerețe)

”Viaţa e ca un ecou: dacă nu-ţi place ce auzi, schimbă mesajul pe care-l trimiţi!”

”Mâine voi fi ceea ce am ales astăzi să fiu.”

„Acțiunile sunt cea mai bună traducere a gândurilor.” — James Joyce

„Întrebarea supremă despre o operă de artă este cât de adânc are o viață.”

„Pentru a învăța, trebuie să fii umil. Dar viața este marele profesor.”

„Țineți-vă de acum, de aici, prin care tot viitorul plonjează în trecut.”

„Așa cum ești acum, așa am fost cândva.”

_______________________________________

100 DE ANI DE LA APARIȚIA ROMANULUI ”ULISE”

• roman apărut la 2 februarie 1922. La această operă Joyce a lucrat încă din 1914 și ea a văzut lumina tiparului mai întâi la Paris, apoi în SUA, în 1933 și abia în 1936 în Regatul Unit,

De ce ar trebui să citim ”Ulisses„?

”… pentru inventivitatea stilistică, pentru umorul incredibil, pentru truculenţă, pentru diversitatea modalităţilor narative (şi chiar poetice), pentru imaginea unei lumi care levita între hemiplegie şi descărcări emoţionale de natură socială, politică şi sexuală, pentru ambiţia nemaiîntâlnită la un scriitor de a spune totul, absolut totul, despre fiinţa umană.” Fragment din interviu cu Mircea Mihăieș, de Lavinia Bălulescu (https://adevarul.ro/news/bucuresti/interviu-mircea-mihaies-critic-istoric-literar-a-ulysses-urca-everestul-1_582db37d5ab6550cb8977d6f/index.html  )