DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Educaţia cea mai rea este să laşi copilul să penduleze între voinţa lui şi voinţa ta.” J.J. ROUSSEAU

de | iun. 28, 2021 | Cufărul bibliotecii

JEAN JACQUES ROUSSEAU (n. 28 iunie 1712, Geneva, Republica Geneva⁠(d) – d. 2 iulie 1778, Jean-Jacques-Rousseau, Picardie, Franța) filozof elvețian, scriitor și compozitor, unul dintre cei mai iluștri gânditori ai Iluminismului. A influențat hotărâtor, alături de Voltaire și Diderot, spiritul revoluționar, principiile de drept și conștiința socială a epocii; ideile lui se regăsesc masiv în schimbările promovate de Revoluția franceză din 1789.

”Ce înţelepciune poţi afla mai mare decât bunătatea?”

”Omul se naşte bun, dar societatea îl înrăieşte.”

”Nici un cetăţean nu trebuie să fie atât de bogat încât să-l poată cumpăra pe altul şi nimeni atât de sărac încât să fie silit să se vândă.„

”Ne naştem slabi şi avem nevoie de putere; ne naştem neputincioşi şi avem nevoie de ajutor; ne naştem mărginiţi şi avem nevoie de judecată. Ceea ce ne lipseşte când venim pe lume, şi de care avem nevoie mai târziu, ne este oferit prin educaţie.” (din romanul Émile sau despre educaţie de Jean-Jacques Rousseau (1762))

”Studiaţi natura şi urmaţi calea pe care v-o arată ea.”