DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: FRANÇOIS COPPÉE

de | ian. 26, 2021 | Cufărul bibliotecii

FRANÇOIS EDOUARD JOACHIM COPPÉE (n. 26 ianuarie 1842, Paris, Franța – d. 23 mai 1908, Paris, Franța) a fost un poet, prozator și dramaturg francez.
Coppée a fost poetul popular și sentimental al Parisului și al suburbiilor sale, cu tablouri stradale intime din lumea umililor. Poet de tristețe, la vederea păsărilor care mor iarna (La Mort des oiseaux), a amintirii unei prime întâlniri romantice („septembrie, pe cerul luminos”), a nostalgiei pentru o altă existență („Sunt un copil palid al vechiului Paris ”) sau al frumuseții amurgului („ Amurgul este trist și dulce ”), a avut un mare succes popular.
S-a născut la Paris la 9 rue Saint-Maur-Saint-Germain, acum rue de l’Abbé-Grégoire. Tatăl său a fost un funcționar public angajat în birourile de război, iar mama sa a copiat memorii pentru antreprenorii de construcții pentru a suplimenta venitul cuplului, modest pentru a crește patru copii. După ce a trecut prin liceul Saint-Louis, a devenit lucrător de birou la Ministerul Războiului și a câștigat în scurt timp favoarea publicului ca poet al școlii parnasiene.
Primele sale versuri tipărite datează din 1864. Au fost retipărite împreună cu altele în 1866 ca colecție (Le Reliquaire), urmate (1867) de Intimités et Poèmes Modernes (1867-1869). În 1869 prima sa piesă, Le Passant, a fost primită cu mare succes la Théâtre de l’Odéon și ulterior Fais ce que j’ai (1871) și Les Bijoux de la représentation (1872), scurte drame în versuri inspirate de război ., au fost aplaudați cu căldură. Poemul său Défilé a fost dedicat surorii sale Annette în 1869. A publicat Les Humbles (1872), Le Cahier rouge (1874), Olivier (1875), L’Exilée (1876). Académie française i-a acordat Premiul Vitet în 1876 pentru întreaga sa operă poetică.
A continuat să publice volume de poezie la intervale scurte de timp, printre care Contes en vers etc. (1881), Poezii și povești (1886), Back-season (1887), Cuvinte sincere (1890).
În ultimii ani a produs mai puțină poezie, dar a publicat încă două volume, În rugăciune și luptă și Vers français. Câștigase reputația de a fi poetul celor smeriți. Pe lângă piesele menționate mai sus, alte două scrise în colaborare cu Armand d’Artois și câteva mici piese de mică importanță, Coppée a scris Madame de Maintenon (1881), Severo Torelli (1883), Les Jacobites (1885) și alte drame serioase în versuri, inclusiv Pentru coroană (1895), care a fost tradus în engleză (Pentru coroană) de John Davidson și interpretat la Lyceum Theatre în 1896.
A fost numit ofițer al Legiunii de Onoare în 1888.
A murit la Paris la 12, Rue Oudinot și a fost înmormântat în cimitirul Montparnasse.