DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Geniul este copilăria recâștigată.” BAUDELAIRE – 200

de | apr. 9, 2021 | Cufărul bibliotecii

CHARLES-PIERRE BAUDELAIRE (n. 9 aprilie 1821, Paris – d. 31 august 1867) a fost un poet francez, a cărui originalitate continuă să-i provoace atât pe cititorii săi, cât și pe comentatorii operei sale. Este considerat poetul care a revoluționat întreaga lirică franceză și europeană prin originalitatea volumului său controversat Les Fleurs du Mal („Florile răului”). A avut o influență puternică asupra viziunilor poetice ale autorilor de mai târziu.

”Orice creație a spiritului e mai vie decât cea a materiei”

”Inspirația e soră bună cu munca ordonată, de toate zilele.”

CAMIL PETRESCU (n. 9/21 aprilie 1894, București, România – d. 14 mai 1957, București, România) a fost un romancier, dramaturg, doctor în filozofie, nuvelist și poet. El pune capăt romanului tradițional și rămâne în literatura română, în special, ca inițiator al romanului modern. Nicolae Manolescu scria că „Întreaga poetică a romanului camil-petrescian exprimă renunțarea curajoasă la iluzia cunoașterii absolute a omului. Membru titular al Academiei Române (din 1948).

FRANÇOIS RABELAIS (n. 1494, Seuilly, Centre-Val de Loire, Franța; Chinon-sur-Vienne, Centre-Val de Loire, Franța – d. 9 aprilie 1553, Paris, Franța) a fost un scriitor și medic francez. Spirit umanist, poliglot, cu largă deschidere culturală, a fost una dintre cele mai reprezentative personalități ale Renașterii.
Opera care i-a asigurat nemurirea o constituie romanele Gargantua și Pantagruel, o satiră acidă la adresa moravurilor acelei epoci, prin care critică bigotismul, superstițiile și abuzurile clerului, realizată în maniera grotescului.

FRANCIS BACON (n. 22 ianuarie 1561, Londra – d. 9 aprilie 1626, Londra) a fost un filosof, om de știință, jurist, orator, autor englez. A trăit la curtea engleză în timpul domniei lui Elisabeta I a Angliei și apoi în timpul domniei lui Iacob I al Angliei.