DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: JOHN MILTON -”O carte bună este esenţa unui spirit superior, culeasă cu îngrijire şi parfumată, pentru a-i supravieţui.

de | dec. 9, 2020 | Cufărul bibliotecii

JOHN MILTON

(n. 9/19 decembrie 1608, Cheapside, Londra, Regatul Angliei – d. 8/18 noiembrie 1674, Londra, Regatul Angliei) a fost poet englez, faimos pentru poemul epic în versuri albe Paradise Lost (Paradisul pierdut), care reprezintă una dintre pietrele de temelie ale literaturii engleze.

Poemul în versuri albe Paradise Lost (Paradisul pierdut) a apărut în 1667 în zece cărți; a doua ediție, în care Milton reorganiza cele zece cărți inițiale în doisprezece, a apărut în 1674. Acesta este considerat a fi cel mai mare poem epic în limba engleză. În Paradise Lost și Paradise Regained, un al doilea poem în versuri albe în patru cărți, limbajul lui Milton este distins și căutat, abundând în aluzii biblice și clasice, reprezentări alegorice, metafore, jocuri de cuvinte și ornamente retorice. Milton a mai scris 18 sonete în limba engleză și alte 5 în limba italiană, care respectă în general stilul petrarchian și sunt acceptate ca fiind printre cele mai frumoase sonete scrise vreodată.