DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Oare-i de făcut ceva pe pământ? Rămâi om”. SIMONE DE BEAUVOIR

de | apr. 14, 2021 | Cufărul bibliotecii

DANIELA-CARMEN CRĂSNARU (n. 14 aprilie 1950, la Craiova) este o scriitoare și traducătoare română.
Daniela Crăsnaru scrie versuri, nuvele și cărți pentru copii. A tradus în limba engleză și este laureată a unor premii importante, printre care Premiul Academiei Române pentru întreaga activitate (1991) și Premiul pentru literatură al Fundației Rockefeller (1994). Daniela Crăsnaru este director adjunct al Accademia di Romania din Roma. A condus Editura Ion Creangă.

SIMONE DE BEAUVOIR (n. 9 ianuarie 1908, Paris, Franța – d. 14 aprilie 1986, Paris, Franța)a fost o eseistă, scriitoare (premiată cu Premiul Goncourt 1954), și în același timp o figură de marcă a existențialismului și a feminismului în Franța, militantă a mișcării intelectuale contestatare de după al Doilea Război Mondial.

ERICH ANTON PAUL VON DÄNIKEN (n. 14 aprilie 1935, Zofingen, Cantonul Argovia, Elveția) este un scriitor elvețian cunoscut pentru cărțile sale în care a dezvoltat diverse teorii despre existența extratereștrilor și despre influența pe care aceștia au avut-o de-a lungul existenței rasei umane.