DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: „Pentru mine, Eminescu a fost şi este un kavi (poet-înţelept) indian” – AMITA BHOSE – 89

de | feb. 9, 2022 | Cufărul bibliotecii

AMITA BHOSE

(n. 9 februarie 1933, Calcutta, India – d. 24 octombrie 1992, București, România) a fost un important eminescolog, prima traducătoare a lui Mihai Eminescu în Asia, în limba bengali, profesoară de bengali, sanscrită și civilizație indiană la Universitatea București (1972-1991), traducătoare și scriitoare.
Eminescu și India, Influența indiană asupra gândirii lui Eminescu – teza sa de doctorat susținută în 1975 la Universitatea București, având-o pe Zoe Dumitrescu Bușulenga ca îndrumătoare științifică – este una dintre lucrările sale de referință.
Amita Bhose – prima traducătoare a lui Eminescu în Asia – 1969, cu volumul Eminescu: Kavita (Poezii).
Născută la Calcutta în 1933, absolventă a două facultăți în India – Facultatea de Chimie, Fizică și Matematică (1953) și Facultatea de Bengali-Engleză (1965) din cadrul Universității Calcutta, Amita Bhose descoperă cultura română în 1959, la Universitatea București, unde urmează un curs practic de limba română de doi ani. Poezia „Ce te legeni, codrule” din Manualul de limba română avea să-i schimbe viața, căci avea să se îndrăgostească de opera eminesciană. Reîntoarsă în India, în 1961, debutează în presă cu un articol despre receptarea lui Tagore în România iar din 1971, anul înscrierii la doctorat, cu tema „Influența indiană asupra gândirii lui Eminescu” va trăi la București, până la moarte, în 1992. Prin studiile sale despre Eminescu se situează printre cei mai importanți eminescologi iar prin traducerile sale din română în bengali și din bengali în română a stabilit o punte de legătură între cele două culturi. A susținut cursuri practice de limba bengali și limba sanscrită la Universitatea București (1972-1991), a conceput manuale de studiu pentru limbile respective (în limba română) și a susținut cursuri teoretice despre civilizația indiană.
Îndrumătoarea științifică a tezei de doctorat, publicată sub titlul „Eminescu și India” – Zoe Dumitrescu Bușulenga – nota: „A slujit cultura română, cu inteligența și condeiul ei, mai mult decât, poate, mulți români.

amitabhose.net/Biografie.html

”Cărţi de învăţătură – pleonasm în gândirea indiană. Cartea nu poate fi decât îndrumare spre înţelepciune. Literatura – rol educativ în societatea antică indiană.”

„Pentru mine, Eminescu a fost şi este un kavi (poet-înţelept) indian”

“Am fost acuzatã pentru cã am iubit România. Îmi recunosc “vina”