DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: “Primiți, primiți la vatra voastră/ Să hodinească și pribeagul…” Șt. O. Iosif

de | iun. 22, 2021 | Cufărul bibliotecii

ȘTEFAN OCTAVIAN IOSIF (n. 11/23 octombrie 1875, Brașov, Austro-Ungaria – d. 22 iunie 1913, București, România), poet și traducător român, membru fondator al Societății Scriitorilor Români. Era fiul lui Ștefan Iosif, directorul gimnaziului român din Șcheii Brașovului și al Paraschivei, fiica preotului Mihălțeanu și nepoata lui G. Munteanu, profesor și literat, primul traducător în românește al Suferințelor tânărului Werther.
A debutat cu poezie în ”Revista școalei din Craiova”, în anul 1892, cu poezia Izvorul. A primit premii ale Academiei Române pentru volumele Poezii, în anul 1902 și Credințe, în anul 1906.

ERICH MARIA REMARQUE (pseudonimul literar al lui Erich Paul Remark;n. 22 iunie 1898, Osnabrück, Regatul Prusiei – d. 25 septembrie 1970, Locarno, Cantonul Ticino, Elveția) este un scriitor german, unul dintre cei mai cunoscuți și populari autori de literatură germană din secolul al XX-lea. Multe din operele sale au fost ecranizate de-a lungul timpului.

ALEXANDRU GHIKA (n. 22 iunie 1902, București – d. 11 aprilie 1964, București) a fost un matematician și profesor universitar român, fondatorul școlii românești de analiză funcțională⁠. A făcut parte din școala matematică inițiată de către Gheorghe Țițeica, Dimitrie Pompeiu și Traian Lalescu.