DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Revoluțiile îi fac pe oameni puțin sceptici” – FRANÇOIS COPPÉE – 180

de | ian. 26, 2022 | Cufărul bibliotecii

FRANÇOIS Edouard Joachim COPPÉE (n. 26 ianuarie 1842, Paris, Île-de-France, Franța – d. 23 mai 1908, Paris, Île-de-France, Franța) poet, prozator și dramaturg francez.

”… După soartă – suferă, luptă, gândește, iubește,/

Agitați-vă… Doar Dumnezeu, dacă există, înțelege.”

SMARANDA GHEORGHIU (n. 5 octombrie 1857, Târgoviște, Țara Românească – d. 26 ianuarie 1944, București, Regatul României) a fost o scriitoare și publicistă română, militantă activă în mișcarea feministă a epocii, membră a mai multor societăți culturale, considerată educatoare a poporului. Este cunoscută și sub numele de MAICA SMARA, poreclă primită de la Veronica Micle.

Membră de onoare a Societății ”Dante Alighierii” și a Uniunei ”Storia ed Arte” din Roma