DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: ”Să ne menţinem la frumos ca valoare estetică fundamentală şi să îi subsumăm tot ce e reuşit şi plin de efect în artă.” NICOLAI HARTMANN – 140

de | feb. 20, 2022 | Cufărul bibliotecii

NICOLAI HARTMANN (Nikolajs Hartmanis, n. 20 februarie 1882, Riga, Letonia – d. 9 octombrie 1950, Göttingen) a fost un filosof german, principal reprezentant al filosofiei idealiste, unul dintre cei mai sistematici și mai productivi filosofi din secolul al XX-lea, întemeietor al ” ontologiei critice” – formă specifică în orientarea ontologică a cugetării contemporane. Preocupat de o nouă formă a sistematicii filosofice, el s-a impus totodată ca un reputat istoric al filosofiei și al culturii în genere.

”Frumosul este obiectul universal al esteticii.”

PIERRE BOULLE n. 20 februarie 1912, Avignon, Provence-Alpes-Côte d’Azur, Franța – d. 30 ianuarie 1994, Paris, Franța, cunoscut sub numele de Pierre Boulle, a fost un scriitor francez (n. la 20 februarie 1912, la Avignon – d. la 31 ianuarie 1994), de formație tehnică (inginer,) , 1933), foarte cunoscut pentru două romane de factură foarte diferită, semi-biograficul Podul peste râul Kwai (1952) și științifico-fantasticul Planeta maimuțelor (1963), ambele convertite în filme multiplu premiate la varii evenimente.