DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: UMBERTO ECO 90 – ”Respectul faţă de cărţi poate fi manifestat doar prin folosirea lor.”

de | ian. 5, 2022 | Cufărul bibliotecii

UMBERTO ECO (n. 5 ianuarie 1932, Alessandria, Piemonte, Italia – d. 19 februarie 2016, Milano, Italia) a fost un scriitor italian, editor, filosof și semiotician. Este cunoscut în special pentru romanul său Numele trandafirului (Il nome della rosa, 1980), în care a combinat elemente de semiotică într-un cadru ficțional combinat cu analiză biblică, studii medievale și teorie literară. De atunci a scris mai multe romane, incluzând Pendulul lui Foucault și Insula din ziua de ieri Cel mai recent roman al său, Cimitirul din Praga, publicat în 2010, este un best-seller. Umberto Eco a fost președintele Școlii Superioare de Studii Umaniste, Universitatea din Bologna, și membru onorific al colegiului Kellogg, Universitatea din Oxford. A scris texte academice, cărți pentru copii și multe eseuri.

Trăim pentru cărți. Misiune dulce în această lume dominată de dezordine și decădere.

Cât de frumos era spectacolul naturii, neatinse încă de înţelepciunea, adesea stricată, a omului!

În faţa unei cărţi nu trebuie să ne întrebăm ce spune, ci ceea ce vrea să spună.

Respectul faţă de cărţi poate fi manifestat doar prin folosirea lor.

Poezia nu este o chestiune de simţăminte, ci una de limbaj. Limbajul creează simţămintele.

Cartea este o creatură fragilă. Ea suferă din pricina uzurii timpului, se teme de rozătoare şi mâini neîndemânatice. Aşadar, bibliotecarul protejează cărţile nu numai faţă de omenire ci şi faţă de natură şi îşi dedică viaţa acestui război cu forţele ignoranţei.

Poți fi o persoană cultă și dacă citești zece cărți, și dacă citești de zece ori aceeași carte. Ar trebui să se deranjeze cei care în general nu citesc. Dar anume ei sunt singurii care nu se deranjează.

„Există două feluri de cărţi, cele făcute pentru a fi consultate şi cele făcute pentru a fi citite. Primele (prototipul e cartea de telefon dar se ajunge pînă la dicţionare şi enciclopedii) ocupă mult loc în casă, sînt greu de mînuit şi costă mult. Ele vor putea fi înlocuite de cd-uri, ca să mai salvăm din spaţiu… Cărţile de citit nu vor putea fi înlocuite de niciun dispozitiv electronic. Ele sînt făcute ca să fie ţinute în mînă, chiar şi cînd stai în pat, cînd aştepţi la bancă, acolo unde nu sînt prize, unde şi cînd orice baterie s-a descărcat, pe ele poţi să faci sublinieri, poţi să le îndoi la colţuri şi să le bagi înauntru semne de carte, le poţi lăsa să-ţi cadă din mînă, pe jos, pe piept sau pe genunchi cînd aţipeşti, le poţi vîrî în buzunar, ele se jerpelesc şi capătă o fizionomie individuală în funcţie de intensitatea şi de frecvenţa cu care le citeşti… Cartea de citit ţine de miracolele acelei tehnologii eterne căreia îi aparţin roata, cuţitul, lingura, ciocanul, cratiţa, bicicleta”. Umberto Eco