DIN CUFĂRUL BIBLIOTECII: „Vreau să fiu un om bun; nu este un proiect frumos?” – MARIVAUX

de | feb. 4, 2022 | Cufărul bibliotecii

PIERRE CARLET DE CHAMBLAIN DE MARIVAUX (n. 4 februarie 1688, Paris, Regatul Franței – d. 12 februarie 1763, aérodrome de Montceau-les-Mines – Pouilloux⁠(d), Franța) a fost un dramaturg, prozator și publicist francez, cel mai important autor francez de comedii din secolul al XVIII-lea, reprezentant al iluminismului timpuriu.

Marivaux se folosește mult, în tradiția Commediei dell’arte, de măști și deghizări, de schimbări de roluri între stăpâni și slugi. De asemenea, atât în piese cât și în romanele lui de maturitate Marivaux creează conversații subtile și analize psihologice mai ales ale interacțiilor sentimentale.

După două încercări nereușite în 1732 și 1736 , este ales 10 decembrie 1742, cu sprijinul Doamnei de Tencin la Academia franceză , în defavoarea faimosului său rival, Voltaire.

”Cel mai mare dușman al omului rău este acela care ii seamănă.”