Ediţia a VI-a a Simpozionului Național „Aforismele lui Brâncuși – izvor al exprimării artistice”

de | feb. 4, 2022 | Gorjul cultural

🏛 Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” Târgu Jiu, în colaborare cu Primăria Municipiului Târgu Jiu, SC ARTEGO SA, Asociaţia IMT pentru educaţie și Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj, anunţă desfăşurarea ediţiei a VI-a a Simpozionului Național „Aforismele lui Brâncuși – izvor al exprimării artistice”, având ca obiective stimularea preocupărilor culturale, literare și artistice ale tinerilor, promovarea creaţiilor marelui sculptor Constantin Brâncuși precum și a aforismelor acestuia.

📅 CALENDARUL DESFĂŞURĂRII CONCURSULUI:

/ Înscrierea candidaţilor (vezi fişa de înscriere) / 14.02.2021-07.03.2022.

/ Primirea lucrărilor / 14.02.2021-07.03.2022.*

/ Jurizarea lucrărilor / 08.03.2022-13.03.2022.

* lucrările plastice expediate prin poștă vor fi primite până la data de 10.03.2022

🔗 SECŢIUNI

1. SECŢIUNEA CREAŢIE LITERARĂ: gimnaziu / liceu (eseu)
  2. SECŢIUNEA CREAŢIE PLASTICĂ: gimnaziu / liceu (compoziţii plastice, afişe, postere)
  3. SECŢIUNEA PENTRU CADRE DIDACTICE: eseu liber – Cunoaştere şi autocunoaştere în aforismele lui Brâncuşi

📌 PREMIEREA

Se vor acorda premii în bani, trei premii (I, II şi III) şi o menţiune, pentru fiecare categorie de vârstă, respectiv 13-14 ani (clasele a VII-a / a VIII-a), 15-16 ani (clasele a IX-a / a X/a) și 17-18 ani (clasele a XI-a / a XII-a), pentru fiecare secţiune.

Diplome de participare se vor acorda pentru toţi elevii şi cadrele didactice îndrumătoare…

📌 DETALII [regulament] [fișe de înscriere] [acord de parteneriat]: http://cntv-edu.ro/…/aforismele-lui-brancusi-izvor-al…/

📌 PERSOANE DE CONTACT

Prof. Denisa Chiliban