„Etymologicum Magnum Romaniae, al limbii istorice și poporane” – 140

de | apr. 2, 2024 | Fără categorie

140 de ani de când  Bogdan Petriceicu Hașdeu a primit însărcinarea, de la Academia Română, de a realiza Dicționarul „Etymologicum Magnum Romaniae, al limbii istorice și poporane”.

_________________

„Dictionarul unei limbi trebuie să fie pentru un popor o enciclopedie a traiului său întreg, trecut și prezent. În limbă o națiune se priveșe pe sine însăși într’o lungă galerie de portrete din epocă în epocă, unele ceva mai șterse de vechime sau de imprejurări, dar în care totuși ea își recunoște pe deplin individualitatea : cum a fost din legende, cum a crescut, cum a mers înainte și iarăși înainte, cuma ajuns acolo unde este. Grație Chestionarului meu, cele mai învechite din acele portrete vor căpăta un colorit de viață; cele mai noi, vor putea chiar să vorbescă, fiecare cu timbrul său propriu.”

B.P.H.

București, 15 Mai 1855.