EVOCATIO: IOSIF KEBER (30 iulie 1897 – 19 aprilie 1989) – 126

de | iul. 28, 2023 | Prim-Plan

I.K.

(30 iulie 1897 – 19 aprilie 1989)

______________________________________

„Iosif  Keber a fost un artist de o reală complexitate. Pictură murală, gravură, desen, peisaj, portret, natură static – a îmbrăţişat genuri şi specii dintre cele mai valoroase ale picturii. Ca o trăsătură caracteristică artistului Keber trebuie menționat faptul că el a ştiut să se mişte cu supleţe în varietatea de genuri, plasându-se aproape de fiecare dată cu autenticitate şi simţ alal nuanţei în specificitatea domeniului abordat.” (Dr. Alexandru Constantin Chituţă , 18 Iunie 2017).

______________________________________

Casa memorială Iosif Keber – Secția de artă a Bibliotecii Județene „Christian Tell” Târgu-Jiu, vă invită să descoperiți o altă postură a artistului – UN ASIDUU COLECȚIONAR DE CĂRȚI POȘTALE!

Exponatele – impresionante albume ce găzduiesc imagini inedite – peisaje, portrete…