Festivalul Național de Umor și Caricatură „Ion Cănăvoiu – Salonul Național de Caricatură ”Aurelian Iulius Șuță – ȘAI”, 2023.

de | nov. 10, 2023 | Gorjul cultural

Singura acțiune din cadrul festivalului organizătă vineri, 10 noiembrie 2023, de la ora 12.00, la sediul instituției, sala ”Florin Isuf”, și anume Salonul Național de Caricatură ”Aurelian Iulius Șuță – ȘAI”.

Expoziția de caricaturi aduce laolaltă opere remarcabile create de artiști talentați, oferind o privire amuzantă și perspicace asupra lumii noastre; Lansarea albumului ”Puiu Manu – 95!”, autor Dodo Niță – ocazie specială de a descoperi și aprecia munca unui autor de excepție în domeniul caricaturii; Lansarea revistelor ”Ceașca de Cafea”, ”Hazul”, ”HoHoTe”; Lansarea albumului Salonului Național de Caricatură – o compilație a lucrărilor participante ce ilustrează creativitatea colectivă a artiștilor din întreaga țară; Lansarea albumului grafic de Grigore Haidău ”Toamna Gorjeană” – sau cum vede un grafician lumea.Un moment special al întâlnirii l-a constituit sărbătorirea scriitorului Nicolae Dragoș – aniversarea a 85 de toamne!