ILUZIA ESTE ALUZIE CÂND ESTE ADEVĂRATĂ ARTĂ

de | nov. 3, 2023 | Gorjul cultural

ILLUSION IS HINT WHEN IT IS REAL ART

______________

„Fără iluzie, nu există nimic, e straniu să afli taina realității în irealitate.„

Emil Cioran

_______________

Sub semnătura SAM se ascunde artista vizuală Anca Maria Stănciulescu, din Târgu Jiu, absolventă a Universității Naționale de Arte Bucuresti, cea care se arată/ ni se arată în adevărata sa consecvență emoțională și emoționantă, în expoziția personală realizată la Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj, joi, 2 noiembrie 2023 – la MansArta. Arta este despre viziune, forme, reforme vizuale sau ideatice, confluențe ce conduc, în mod straniu, către un timp și un spațiu propriu regăsit și comunicat în dimensiunea actului creativ.

Lucrările sale, patronate de titlul ILLUSIONS, le văd ancorate în ceea ce Lucian Blaga conchidea în „Trilogia culturii – Orizon și stil”:

„Nisus formativus este apetitul formei, nevoia invincibilă de a întipări tuturor lucrurilor, care zac în zona întruchipărilor omeneşti, tuturor lucrurilor care ajung în atingere cu virtuţile noastre plastice, nevoia, zicem, de a întipări tuturor lucrurilor din orizontul nostru imaginar forme articulate în duhul unei stăruitoare consecvenţe.” (Lucian Blaga)

________________

VENIȚI SĂ VEDEȚI!