INFORMEAZĂ-TE CORECT PENTRU VIITORUL TĂU!

de | mart. 10, 2021 | Agenda culturală

În perioada martie-iunie 2021, Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj în parteneriat cu CJRAE Gorj, Liceul Tehnologic Turburea, Primăria, Școala Gimnazială și Biblioteca din Crușeț, Primăria, Biblioteca din Dănciulești și Școala Generală „Cornelius Radu” Rădinești, Primăria, Biblioteca și Liceul Tehnologic Roșia de Amaradia, va desfășura proiectul: „Informează-te corect pentru viitorul tău!”.
Coordonatori de proiect sunt: Roxana Ungureanu, bibliotecar BJG și Mădălina Istratie, documentarist CJRAE
Parteneri: bibliotecari : Mădălina Dumitrana, Liviu Dascălu, Ramona Nedelcu,  Nicoleta Codreanu și profesori – diriginți: Cristian Dascălu, Elena Golumbeanu, Maria Cojocaru, Giorgiana, Lavinia Giulică, Cristiana Ciungu, Iuliana Popa, Eleonora Popa.
În acest proiect, elevii claselor terminale, în special clasele de a VIII-a din localitățile: Turburea, Crușeț, Dănciulești, Roșia de Amaradia vor fi sfătuiți de către profesorul consilier școlar sociolog Irina Țucă și profesorul consilier școlar psiholog Sonia Isabela Gorun cum să se orienteze către o profesie sau o meserie adaptată personalității fiecăruia și cum să devină mai conștienți cu privire la aptitudinile, interesele și  competențele fiecăruia. De asemenea, elevii vor fi îndrumați și informați despre pașii pe care trebuie să-i urmeze fiecare în formarea profesională și despre modul cum se poate face prezentarea și promovarea personală atunci când urmează angajarea: C.V. (curriculum vitae), scrisori de intenție etc.
Explorarea profesiilor se va realiza și prin organizarea unor ateliere care vizează cunoașterea profesiilor existente. Aceste ateliere vor fi desfășurate de către profesorii de învățământ primar și preșcolar: Camelia Vlăduțu, Oana Popescu, Eugenia Mărgineanu.
Buna desfășurare a proiectului este încurajată și susținută de: Marius Dumitra-Bădescu, primar comuna Dănciulești, Ion Popescu viceprimar comuna Dănciulești, Liana Marinela Arcuș, director la Școala Generală „Cornelius Radu” Rădinești, Ion Liviu Cotojman, primar comuna Roșia de Amaradia, Teodor Godeanu, primar comuna Crușeț, Maria Irina Godeanu, director la Școala Gimnazială Crușeț, Sgaibă Liviu, director la Liceul Tehnologic Turburea.