LA MULȚI ANI, GELU BIRĂU!

de | feb. 20, 2021 | Gorjul cultural

Gelu Birău (Gheorghe Birău) s-a născut la 20 februarie 1955, în satul Frăteşti, comuna Stăneşti( Lelești în prezent), judeţul Gorj. Poet,documentarist, cercetator, cadru didactic universitar. Părinţii: Grigore Birău-muncitor, Victoria Birău-casnică(născută Popescu). Studii:-Şcoala primară, claseleI-IV în satul Frăteşti(1962-1966), clasele V-VIII(1966-1970) în satul Leleşti; Liceul Economic Târgu-Jiu (1970-1974); Universitatea din Craiova, Facultatea de Ştiinţe Economice (1975-1979)
Din anul 2004 este doctor în știinţe economice al aceleiași universităţi. Lucrează la Banca Naţională a României, Sucursala Gorj, din anul 1979, iar din 1990 îndeplineşte funcţia de director. Face parte din Colegiul de Conducere al camerei de Comerţ şi Industrie Gorj şi diverse alte consilii, asociaţii şi fundaţii culturale și economice.
A debutat cu poezie în culegerea “Mlădiţele Gorjiului”1968 şi revista „Flacăra”, nr. 23, din 4 iunie1981, Cenaclurile literare frecventate: „Orfeu”(Craiova), „Ramuri”(Craiova) și „Columna”(Târgu Jiu). Este membru al Uniunii Scriitorilor din România, din anul 2004.
Debut editorial: volumul de versuri „Cântece esenţiale”,Editura „Spicon”-1993, Târgu-Jiu.

Cărţi publicate: „Cântece esenţiale” – poeme, Editura„Spicon”, Târgu-Jiu,1993;
„Starea de umbră” – poeme, Editura „Spicon”, Târgu-Jiu,1998;
„Chants/Cântece”, Editura „Alexandru Ştefulescu”, Târgu-Jiu,1999,traducere în limba franceză de Paula Romanescu;
„Gorjul bancar. Banca Naţională”, Editura „Alexandru Ştefulescu”, Târgu-Jiu(Gheorghe Birău), 2000, istoriografie bancară;
„Pământ în cuminţenie”, Editura „Clusium”, Cluj-Napoca, 2002;
„La Masa Tăcerii/Dinner at the Table of Silence”, volum colectiv, Editura „Clusium”, Cluj-Napoca, 2002, traducere în limba engleză de Liliana Ursu și Sean Cotter.
”Mangementul riscurilor şi performanţelor bancare” Editura Universitaria, Craiova, 2007 (coautor).
„Gorjul bancar. Banca Naţională”, ediţia a doua revizuită şi adăugită.Editura “Oscar Print”Bucureşti, 2010;
Contabilitate bancară (coautor), Editura “Renaissance”,Bucureşti;
”Starea de umbră”, ediţia a doua revizuită şi adăugită, Editura “Scrisul românesc”, Craiova, 2010.
“Cântece esenţiale” ediţia a doua revizuită şi adăugită. Editura “Oscar Print” Bucureşti, 2010;
”Odiseea aurului BNR, Tismana 1944-1947”, Editura “Oscar Print” Bucureşti, 2015(coautor);

Aprecieri selective:

”A vorbi despre Gelu Birău nu credem că e posibil fără a-i menţiona discreţia în care se ascunde deopotrivă ca om și ca poet precum într-o umbră protectoare. Singurătatea sa e o formulă de disimulare delicată, de întoarcere a feţei de lume spre sine însuși, o comuniune cu acele lucruri, însingurate și ele, care-l exprimă în chip de simboluri.Orientată spre interior, conștiinţa acestui solitar pudic se construiește cu lirică onestitate, precum o dublură a fiinţei care împrumută din universul obiectiv doar propriile sale tremurătoare răsfrângeri. Inocenţa autentică nu e niciodată sigură pe calitatea sa, îndoindu-se în mod caracteristic”. (Gheorghe Grigurcu).

” Modernitatea poeziei lui Gelu Birău se relevă în meditaţiile sale asupra existenţei. Poetul sesizează o altă lume misterioasă, a umbrelor, imanentă lumii noastre: „cred că există o ţară a umbrelor/ dincolo de miezul geometric al lumii/ adică la punctul de întâlnire/ cu sinele însuşi/ şi de aceea mi-e dor întotdeauna/ de soare, de soare.” (Ţara umbrelor) Sinele reprezintă centrul fiinţei, dar pe dreapta dintre sine şi centrul geometric al lumii, ne întâlnim cu umbrele ameninţătoare. (Lucian Gruia)

Colaborări în periodice

Colaborări la reviste: „Flacăra”, „Ramuri”, „Transilvania”, „Tribuna”,„Echinox”, „Columna”, „Brâncuși”, „Măiastra”, „Unu”, „Cuget liber”,”Caietele Columna”, ”Portal-Măiastra”, „Oglinda literară”, „Antemeridian/Postmeridian”, ”Polemika”, ”Revista învățătorimii gorjene”, ”Scrisul Românesc”, ”Caligraf”, ”Serile la Brădiceni”, ”Confesiuni”, ”Noua Provincia Corvina”, ”Poezia”, ”Semne”, „Magazin istoric”, ”Finanţe-Provocările Viitorului”, ”Spicon”, diverse alte publicaţii de cultură și de specialitate.

Sursa – https://www.usrcraiova.ro/