LA MULȚI ANI, MARIUS MARIAN ȘOLEA!

de | oct. 10, 2020 | Gorjul cultural

MARIUS MARIAN ȘOLEA

Poet, prozator si publicist

S-a născut în București, pe 11 octombrie 1974.

Școala primară și gimnazială în Bumbești-Jiu, județul Gorj. Clasele a IX-a si a X-a la Grupul Școlar ”Gheorghe Magheru”, Târgu Jiu. Clasa a XI-a la Școala Normală Spiru Haret, Târgu Jiu. Clasa a XII-a la Grupul Școlar ”Ioan Nistor”, Vicovu de Sus, județul Suceava, absolvit în 1994. Din 1994, student la Facultatea de Teologie Ortodoxă Iași, Secția Patrimoniu Cultural – Restaurare-Conservare carte, absolvită în 1998, licențiat în Teologie și Arte Plastice. Lucrarea de licență: ”Scrierea hieroglifică – premisă si reprezentare a civilizației egiptene”. Din 1990, articole, recenzii, critică literară ți poezie în reviste și cotidiene în număr de peste 30;

Colaborator al revistelor “Gorjul de azi”, “Tribuna Învățământului”, “Reflex”, “Calende”, “Viața Românească”, “Literatorul”, “Hyperion”, “Scrisul Românesc”, “Est”, “Poezia”, “Feed Back”, “Timpul”, “Convorbiri Literare”, “Luceafărul”, “Cronica”, “Origini”, “Poesis”, “Contemporanul – Ideea europeană”, “Ateneu”, “Bucovina Literară”, “Ex Ponto” etc.

Consilier în Ministerul Culturii si Cultelor.

Membru în Colegiul redacțional al “Cugetării Europene”, publicație a secțiunii române a Mișcării Europene; Consilier personal al președintelui secțiunii române a Mișcării Europene. Versuri pe albumele Paulei Seling, ”Știi ce înseamnă?”, 2001 (piesa ”Serile verii”) și Marcelei Buruian, ”Nu sunt Albă ca Zăpada”, 2001 (piesele ”Mi-e frică-n lume” si ”Blues obosit”). Prezențe și pe compilațiile Romantic si Fantastic Hits. Organizator al Festivalului de literatură poezie.ro, Agigea 2005, ediția I, Putna 2005, ediția a II-a, Agigea 2006, ediția, a III-a.

Autor a 25 de cărți, poezie și roman.

Din noiembrie 1998 – membru al Uniunii Scriitorilor din România.

(sursa: http://www.solea.ro)