Lansare de carte: CĂTĂLIN GHIȚĂ

de | dec. 2, 2021 | Agenda culturală

”SECOLUL AL XX-LEA ÎNTRE ROȘU ȘI NEGRU”. Editura LITERA

3 decembrie, 2021, începând cu ora 15,00 , în cadrul  Bibliotecii Județene “Christian Tell”.

___________________

„Cartea lui Cătălin Ghiță are o textură extrem de interesantă pentru cititor, căci, deși se știe sfârșitul filmului istoric al secolului al XX-lea, prezentarea prin intermediul câtorva momente importante politic face ca povestea să capete un cu totul alt curs. Cititorul obișnuit cu istoria ca obiect de studiu se va izbi de ceva cu totul nou – istoria ca peisaj pentru actul cultural.“ ANDREI ȚĂRANU (https://www.litera.ro/)

____________________

Cătălin Ghita (n. 18.10.1976) este, din 2015, prof. univ. dr. hab. la Facultatea de Litere a Universității din Craiova și membru al Scolii Doctorale “Al. Piru”, unde conduce doctorate în literatura comparată. Principalele sale direcții de cercetare sunt: poezia vizionară europeană, romantismul din perspectiva comparatistă, frica și anxietatea în istoria mentalităților, teorii ale receptării literaturii, relațiile intelectuale dintre Orient și Occident și istoria culturală a secolului al XX-lea. A publicat peste 20 de volume, apărute în țară și în străinătate, pentru care a primit numeroase distincții literare. Între altele, este membru al PEN Romania și al Uniunii Scriitorilor din România.