”NOI FACEM POVEȘTI”

de | oct. 21, 2021 | Agenda culturală

În data de 21 octombrie 2021, la ora 13:00, va avea loc o dezbatere online organizată de către echipa de proiect ”Noi facem povești”, din cadrul Asociației De Basm, împreună cu România EduCab și Biblioteca Județeană Gorj. Prezenți la dezbatere: Florin Bican, scriitor,  Brandi Bates, din cadrul grupului ”Citim Împreună România”, Luminița Corneanu, critic literar și traducător, Olimpia Bratu, Managerul Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, Maria Luiza Sandu, coordonator al proiectului ”Noi facem povești” la nivelul județului Gorj, Elena-Mariana Angheluță, Șef birou Dezvoltare-Prelucrare în cadrul BJ Gorj. Echipa tehnică: Lucian-Mihai Dobroiu și Cosmin Gabriel Văcaru.

Teme de dezbatere:

– Rolul bibliotecii în promovarea literaturii pentru copii

– Situația achizițiilor și fondului de carte pentru copii în biblioteci

– Modalități prin care biblioteca poate deveni un loc atractiv

– Prezența scriitorilor în biblioteci

– Proiecte de succes în biblioteci

Dezbaterea poate fi urmărită pe pagina de Facebook a Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj și pot fi adresate întrebări în comentarii.

Vă așteptăm alături de noi!