”PEREȚI SUBȚIRI” la Ceainăria “Totuși”

de | nov. 2, 2020 | Agenda culturală

Aproximativ 3500 de vizualizări si un impact la peste 6800 de persoane la  prima ediție a ceainăriei, care a stat sub semnul întoarcerii „acasă” a scriitorilor consacrați. Invitat – Ana Maria Sandu, cunoscută prozatoare și poetă, al cărei destin filologic a început la Târgu Jiu. Elevii Colegiului Național „Tudor Vladimirescu” Târgu Jiu, Ștefania Blidea, Daria Popescu, Clara Trăistaru, Alexandra Voinescu și Alexandru Trifu-Urzică, cu sprijinul logistic al colegilor Andrei Stan și Andrei Tilea, coordonați de doamna profesor Elena Roată, au intrat în dialog cu autoarea volumului de proză scurtă „Pereți subțiri”, apărut la Editura Polirom, în anul 2017. Evenimentul, organizat de Bibliotecă Județeană „Christian Tell” Gorj, în colaborare cu Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” Târgu Jiu și Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” Târgu Jiu, având drept partener Inspectoratul Școlar Județean, s-a desfășurat în data de 30 octombrie 2020, începând cu ora 15:00 în sesiune live, pe Facebook.

Cum să pătrunzi mai potrivit în atmosfera de toamnă decât să urmărești schimbul de idei dintre oameni profunzi, așa cum este Ana Maria Sandu, invitata Ceainăriei “Totuși” și tineri extraordinari, care au ceva de spus? (Olimpia Bratu)

Elena Roată: Ceainăria “Totuși”. Primul ceai, Prima întâlnire ,Primul gând : Vă Mulțumim, Ana Maria Sandu, Primul nostru invitat! Ne-ați dat aripi! Depinde Doar de noi dacă vom înțelege rostul lor. Al doilea gând: Mulțumesc elevilor mei dragi, prietenilor noștri, tuturor care ne-au privit și ne-au ascultat! Cel din urmă gând, după câteva ceasuri de veghe: E o urgență recâștigarea libertății lecturii! Altfel, ne vom pierde pe noi înșine! Dialogul naște întrebări, mirări, dileme! Ne suspendă, oarecum, ființa, în goana ei nebună după Adevăr! Ii mulțumim scriitoarei Ana Maria Sandu, al cărei volum de proză, ” Pereți subțiri”, a generat pofta de lectură și de interpretare a tinerilor, elevi ai Colegiului Național “Tudor Vladimirescu”.Îi mulțumim pentru reîntoarcerea ” acasă”.