Prezentare Erasmus+ și Vânătoare de comori la Bibliotecă

de | apr. 25, 2017 | Evenimentele bibliotecii

Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj și Centrul Europe Direct Gorj au organizat în data de 25 aprilie o sesiune de prezentare a programului ”De la Erasmus din Rotterdam la Erasmus+”, care are ca obiectiv conștientizarea comunității asupra beneficiilor aduse de transformările produse în România ca țară europeană. Expunerea subiectului a fost realizată de Adela Vlădoiu, președintă a organizației ”AS COLOUR YOUR DREAMS”. În deschiderea evenimentului, la care au luat parte peste 40 de voluntari ai CED GORJ, Antonius Eftenoiu, asistent proiect manager la Asociația Scout Society Tg-Jiu, a descris în câteva cuvinte proiectul RACISM DOES NOT BELONG TO XXI – pus în opera sub auspiciile ERASMUS +, proiect care a făcut obiectul și expoziției de fotografie vernisate cu acest prilej.

Tinerii voluntari, elevi ai liceelor din Tg-Jiu, participanții la prezentare au fost protagoniștii concursului ”Treasure Hunt” –  „vânătoarea de comori”, derulat în perimetrul Bibliotecii, învingătorii primind de la organizatori răsplată pentru iscusința vânătorească.