Școala, biblioteca și educația modernă – „FII O VOCE, NU UN ECOU!”

de | mart. 24, 2023 | Prim-Plan

Joi, 23 martie în cadrul proiectului: „Școala, biblioteca și educația modernă”, proiect inițiat de Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj în parteneriat cu Casa Corpului Didactic Gorj, s-a desfășurat prima sesiune de informare: „Fii o voce, nu un ecou!” în rândul elevilor de clasa a IX a, a X a și a XI a de la Colegiul Național ”Spiru Haret” Târgu Jiu. Din prezentarea doamnelor bibliotecare: Roxana Ungureanu și Anca Ștefan, tinerii au aflat despre rolul educației nonformale în dezvoltarea lor personală și importanța voluntariatului în comunitate. S-au prezentat metode de educație nonformală, adaptarea acestora la educația formală din școală, proiecte și activități desfășurate la bibliotecă pentru tineri și s-au prezentat avantajele voluntariatului în comunitate. Adolescenții au fost invitați la bibliotecă pentru a deveni atât utilizatori ai serviciilor de bibliotecă, cât și voluntari ai Europe Direct Gorj și ai Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj. Mulțumim cadrelor didactice ale Colegiului Național „Spiru Haret” implicate în desfășurarea activității de informare a tinerilor.