Sfârșitul celui de al cincilea curs de engelză pentru seniori

de | aug. 24, 2017 | Evenimentele bibliotecii

Cursul de engleză pentru seniori, organizat de Centrul Europe Direct Gorj și Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj, s-a încheiat în data de 24 august 2017. Desfășurate pe perioada a două luni, lecțiile realizate de cei 39 de voluntari (în serii) au fost considerate foarte utile de către cei 9 seniori participanți la acest curs, acumulând cunoștințe necesare pentru deplasările în străinătate ori pentru înțelegerea anumitor programe tv sau utilizarea internetului.

Interacțiunea dintre elevii deveniți profesori și seniorii deveniți elevi, a constituit un bun prilej de îmbogățire a experienței în ambele sensuri.

Este al cincilea an de când CED Gorj și BJCT Gorj înlesnesc apropierea de limba engleză a seniorilor doritori de cunoaștere și înțelegere a unei limbi străine, la nivel de începători, truda lor fiind certificată onorific și cu diplome.