Un exemplu concret de artă contemporană – Florin Hutium

de | apr. 27, 2018 | Gorjul cultural

Expoziția de pictură ”Menajeria NEXT REGN”n,sub semnătura artistului plastic Florin Hutium, vernisată în data de 26 aprilie 2018, rămâne un moment de bucurie vădită în privirile vizitatorilor la întâlnirea cu harul și cu mesajul artei ”armonioase prin mesaj, culoare și tehnică” – după cum remarca artistul Cătălin Negrea – ”… o altă zonă a fantasticului și cochetând cu steampunk-ul, curent contemporan care dezvoltă o lume ludică dintr-o era a fumului, industrialului empiric, un bestiar zoomorf completat de elemente biomecanice. ”

Într-un scurt eseu de meditație/împărtășire dinspre actul artei propuse ca ”Semn imaginațional”, Florin Hutium, în rostirea către înțelegerea demersului său artistic spunea la deschiderea expoziției: ”De la concret la fantastic traversând apele curate ale fluviului imaginațional pătrudem în albumul iconografic al mașinăriilor absurde” (textul integral îl veți găsii în nr. 2 al revistei SPICON”)