Viziuni plastice între tradițional și re-prezentare continuu

de | iul. 16, 2017 | Gorjul cultural

Din 13 iulie 2017, pe simezele Galeriilor Municipale de Artă din Târgu-Jiu se află expoziția Expoziția de Arte Decorative „Timp în spațiul mioritic”, al artistei Mariana Frătița.

Absolventă a Institutului Politehnic ”Gheorghe Asachi” Iași și a Facultății de Pedagogia Artelor Plastice și Decorative, Universitatea ”Constantin Brâncuși”, artista se află la cea de-a treia expoziție personală în Târgu-Jiu.

Lucrările prezentate, realizate din colaje textile, sunt acte de identificare artistică prin simbolistica bogată a artei tradiționale, căpătând amprenta originală a comunicării plastice din perspectiva unei viziuni moderne.

”Timp în spațiul mioritic” – unde vântul vine și întreabă! Îi șoptim că existăm ca: Locuri în inimă, Maternitate, Decor, Ceasuri, Pădure mută, …de mare, Luna oglindită, Atemporal(i), Fluturi, Pomul cunoașterii, Straie de nuntă, …vară. (fragment din cuvântul poetului Alex Gregora, de pe pliantul de prezentare expo)