ZIUA CULTURII NAȚIONALE: ”PUR ȘI SIMPLU EMINESCU”

de | ian. 11, 2022 | Agenda culturală

Ziua Culturii Naționale, la MansArta Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj, prilejuiește desfășurarea unui program cultural-educațional „Pur și simplu Eminescu”, ai cărui organizatori sunt Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”, Centrul Județean de Excelență Gorj – Limba și Literatura Română, în parteneriat cu Biblioteca Județeană “Christian Tell” Gorj.

Joi, 13.01.2022, începând cu ora 13:00, elevii Colegiului Național ”Tudor Vladimirescu” vor face o incursiune în literatura românească aducând în atenție, alături de Mihai Eminescu, pe unii dintre cei mai importanți scriitori:

– Ștefania Blidea –  Naturi catilinare sau „geniul pustiu”

– Amalia Ilin – Eul din scrisori – Corespondența dintre Mihai Eminescu și Veronica Micle

– Alexandra Ciurea – Eminescu jurnalist

– Ștefania Blidea – Mihai Eminescu – Restituiri

– Georgiana Dijmărescu – Tristan Tzara: epoca Dada

– Alexandra Arjoca –  Emil Cioran – Manual de Recompunere

– Alexia Ciopănoiu – I.L. Caragiale între fantasticul oniric și absurdul kafkian

În același context, vor avea loc:

/ Lansarea volumului „Distanța din noi”, volum colectiv de eseuri, Editura PIM Iași, decembrie 2021, editor Biblioteca Județeană „Christian Tell”. Textele publicate în acest volum sunt eseuri participante la sesiunea „distanţa din noi”, organizată cu ocazia sărbătoririi Zilei Mondiale a Filosofiei – noiembrie 2021 la CNTV.

/ Lansarea proiectelor inițiate de Biblioteca Județeană „Christian Tell”, în parteneriat cu Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”: „Cărți, Semne, Drumuri” și concursul de interpretare artistică pentru elevi, ediția I, „Eu rămân ce-am fost: romantic”, perioada ianuarie – mai 2022.

Coordonatori:

// prof. Cristina  Goanță – director CNTV, prof. dr. Elena Roată, Olimpia Bratu – manager Biblioteca Județeană „Christian Tell”