„Ziua Pământului” sărbătorită la Secția de Artă „Iosif Keber” a Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj

de | apr. 24, 2024 | Prim-Plan

Ziua Planetei Pământ se celebrează în fiecare an pe data de 22 aprilie, pentru a ne reaminti că planeta Pământ și ecosistemele sale ne oferă condițiile necesare pentru întreținerea vieții. Ziua Planetei Pământ a fost declarată sărbătoare oficială de către Organizația Națiunilor Unite (ONU), în anul 2009.” (www.twinkl.ro)
La Secția de Artă „Iosif Keber” a Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj, împreună cu elevii de la Școala Gimnazială „Sfântul Nicolae” Tg-Jiu, am sărbătorit „Ziua Pământului” printr-o serie de evenimente: vizite, două ateliere de creație și expoziții cu lucrările realizate.
Atelierele de creație s-au desfășurat cu elevii claselor a II-a A și a II-a D, coordonați de doamnele prof. înv. primar Mihaela Ghiga și Leontina Mărcuț. Copiii au dovedit inspirație creatoare pictând „planeta albastră” în mirifice culori.
La încheierea activităților, doamnele bibliotecare Simona Pătrașcu și Alina Arjoca au organizat o expoziție cu lucrările realizate de elevi.
Simona Pătrașcu și Alina Arjoca