ZIUA UNIVERSALĂ A IEI ÎN POVESTEA SATULUI GORJENESC

de | iun. 21, 2022 | Agenda culturală

Școala Populară de Arte “Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu în parteneriat cu Asociația La blouse roumaine IA, Biblioteca Județeană “Christian Tell” Gorj și Muzeul Județean Gorj “Alexandru Ștefulescu” au deosebita onoare de a vă invita să celebrați Sânzienele, Sfântul Ioan de vară și Ziua Universală a Iei în povestea satului gorjenesc, pe 23 și 24 iunie 2022 la Muzeul Arhitecturii Populare din Curtișoara, Gorj.
Program:
23 iunie 2022
8.00- 12.00 – OBICEIUL CULESULUI DE SÂNZIENE – sat Stroiești, comuna Arcani
17.00- 20.00 – ȘEZĂTOAREA SÂNZIENELOR – Muzeul Arhitecturii Populare Gorj Curtișoara;
17.00-18.00-Reprezentarea obiceiurilor practicate în satele Gorjului în ajunul Zilei de Sânziene
18.00-20.00- Sfatul Artizanilor
Șezătoarea este interactivă, invitații împreună cu meșterii populari își vor împleti cununițe de flori și vor asculta legendele sânzienelor povestite pe prispa casei bătrânești.
24 iunie 2022
Sărbătoarea satului gorjenesc – Muzeul Arhitecturii Populare Gorj Curtișoara;
Derularea evenimentului se axează pe două momente esențiale:
08.30- 09.30- Prăznuirea NAȘTERII SF. IOAN BOTEZĂTORUL
16.00-21.00- SĂRBĂTOAREA SÂNZIENELOR- onorarea artei populare și a păstrătorilor tradițiilor autentice românești prin:
– Expoziții meșteșuguri tradiționale
– Concursul ”IA GORJENEASCĂ-cămăși tradiționale și port popular” , detalii aici 👇(https://www.facebook.com/scoalapopularatargujiu/posts/pfbid0qU9J5gyVxopkyHQymDtvrQmDKbnMofxuUrickE6CGjVVkNasjLLdrg7m9y9cnzokl)se adresează purtătoarelor de ii și costum popular din Gorj, din țară și din Diaspora.
-”ALAIUL CĂMĂȘILOR CU ALTIȚĂ”-
– HORA BOIEREASCĂ
Evenimentul este realizat cu sprijinul Consiliului Județean Gorj.