ZIUA MONDIALĂ A ARTEI – 15 APRILIE

de | apr. 15, 2024 | Agenda culturală, Prim-Plan

În fiecare an, la 15 aprilie, sărbătorirea Zilei Mondiale a Artei ajută la consolidarea legăturilor dintre creațiile artistice și societate, încurajează o mai mare conștientizare a diversității expresiilor artistice și evidențiază contribuția artiștilor la dezvoltarea durabilă. Este, de asemenea, o ocazie de a pune în lumină educația artistică în școli, deoarece cultura poate deschide calea către o educație incluzivă și echitabilă. Ziua mondială a artei – World Art Day. Data a fost aleasă în memoria pictorului, sculptorului, arhitectului, inventatorului și umanistului italian Leonardo da Vinci (15 apr.1452 – 2 mai 1519), considerat un simbol al liberei exprimări, un vizionar în lumea artelor. El este și autorul celebrului adagiu „În viață, frumusețea dispare. În artă, nu”.

Ne alăturăm și noi, Secția de artă „Iosif Keber” a Bibliotecii Județene „Christian Tell” |Gorj, acestei sărbători cu prezentarea câtorva volume aflate în Colecția secției – despre DA VINCI și câteva imagini cu lucrări realizate de pictorul gorjean Iosif Keber aflate în CASA MEMORIALĂ IOSIF KEBER – un important edificiu în care ARTA este la ea acasă.

????????????????????????????????????