Secția de Artă “Iosif Keber”
13 septembrie 2015
ALEXANDRU ȘTEFULESCU
14 septembrie 2015

Textele electronice care nu necesită spațiul paginilor pot conviețui amicabil cu paginile care nu necesită electricitate; ele nu trebuie să se excludă reciproc în efortul de a ne sluji cât mai bine pe noi”

Alberto MANGUEL

Fondurile Sălii de lectură cuprind peste 101.000 de documente, ceea ce le face unele dintre cele mai bogate și diverse colecții pe care Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj le-a constituit, dezvoltat și le pune la dispoziția publicului său.

Se cuvine să menționăm, mai întâi, Fondul Donațiunea General Tell”, cel  care a pus temelia bibliotecii publice în Târgu Jiu, prin gestul generos pe care Alexandru Tell, nepotul generalului Christian Tell, îl face pentru cetățenii orașului donându-și biblioteca personală în 1934. Astfel, lectura publică în Târgu Jiu începe cu acest nucleu enciclopedic, ce cuprinde titluri cu precădere editate în limba franceză (după cum era obiceiul epocii în care biblioteca a fost constituită), în limba română, dar și în italiană, germană, alături de autori antici (Cicero, Curtius Rufus) în limba latină.

Dacă v-am făcut curioși, ne bucurăm să vă mai dezvăluim ceva: din Donația General Tell fac parte cinci lucrări care îl au autor pe Edmond de Gouncourt, cel care a dat numele celui mai prestigios premiu literar al lumii francofone, Premiul Goncourt.

În  generosul spațiu al Sălii de lectură puteți consulta titluri ce aparțin tuturor domeniilor cunoașterii: autori clasici și contemporani din literatura română și universală, cultură și civilizație, filosofie și psihologie, religie, istorie și geografie, științe sociale, juridice, economice, etnologie, etnografie, folclor, management, marketing, comunicare și relații publice, științe exacte, medicină, tehnică și agricultură, sport și divertisment.

Vă punem la dispoziție un bogat fond de referință care cuprinde dicționare, tratate, atlase sau enciclopedii precum Encyclopedia BRITANNICA, Encyclopedia UNIVERSALIS, Encyclopédie BORDAS, enciclopediile LAROUSSE: Les Grandes Explorateurs, Les Grandes Inventions, Les Grandes Batailles, The WORDSWORTH Encyclopedia.

Pentru cei care doresc să fie la curent cu știrile sau au nevoie de informații actuale, punem la dispoziție o importantă colecție de documente periodice:

• Ziare și reviste din domenii diverse în limba română: Adevărul, Ziarul Financiar, Gazeta de Sud, România literară, Tribuna Economică, Capital, Historia, Magazin Istoric, Forbes România, Știință și Tehnică, BIZ, Viva, Domus, Dilema Veche, Bussines Magazin, Elle, Harper’s Bazaar, Cariere, Avantaje, Unica, Revista 22, DOR (Decât O Revistă), Revista Război, Raporturi de muncă, National Geographic, Traveller, Lettres Internationales, Reporter global, Newsweek România, ca să enumerăm o parte dintre ele, mai multe găsiți când ne veți vizita, la care se adaugă ziarele locale Gorjeanul, Impact în Gorj

• Reviste din diferite domenii în limbile franceză și engleză: L’Histoire, Collections de l’Histoire, Les Cahiers Science et Vie, Historia, Management, Le Nouvel Magazine Litteraire, Science et avenir, Sciences Humaines, Foreign Affairs, Harvard Business Review, Wired, dar și altele.

Celor care au nevoie să cunoască legislație oferim, pe lângă Monitorul Oficial (Partea I și Partea a III-a), colecțiile Legislația României, Hotărâri ale Guvernului)

Depozitul legal, constitut din cărțile și publicațiile tipărite de editurile și tipografiile gorjene, poate fi consultat la cerere, însă bogatul fond local (autori gorjeni) vă stă la dispoziție necondiționat.

În ultimii ani am reușit să constituim o bogată colecție de CD-uri și DVD-uri pe teme și subiecte de interes, iar dacă doriți să petreceți câteva ceasuri împreună cu prietenii, puteți veni să jucați jocuri de societate, pe alese din fondul de jocuri pe care vi-l punem la dispoziție.

SERVICII:

• Eliberare permise pentru acces la servicii: Cererea pentru eliberarea unui permis și semnarea contractului pentru servicii o puteți face în orice secție sau filială, dar la Sala de lectură puteți ridica permisul.
  • Sală de lectură pentru consultarea pe loc a documentelor (cărți, reviste, ziare);
  • Mediatecă: Audiții/Vizionări CD-uri sau DVD-uri, doar în regim de sală de lectură;
  • Acces gratuit la calculatoare conectate la internet în cadrul Centrului cu Acces Public dotat cu 20 stații de lucru;
  • Asistență de specialitate: Bibliotecarii vă pot da informații la cerere sau vă pot ajuta să aflați mai multe despre titlurile disponibile fie prin consultarea catalogului electronic, fie față în față, în timpul vizitelor dumneavoastră în această secție a bibliotecii;
  • Referințe: bibliotecarii sunt asistenții dumneavoastră (mai buni decât Google!) în identificarea documentelor necesare pentru abordarea temelor ce vă interesează;
  • Împrumut interbibliotecar: permisul de acces la serviciile noastre vă oferă acces la rețeaua de biblioteci naționale, astfel încât, dacă nu avem un titlu pe care vă doriți să îl citiți, vi-l putem împrumuta de la o altă bibliotecă pentru a-l parcurge în sala noastră de lectură. Pentru utilizarea acestui serviciu vă puteți adresa bibliotecarilor noștri.
  • Rezervări de titluri (doar pentru consultare în regim de sală de lectură): Acestea se pot face direct la bibliotecar, prin intermediul catalogului electronic – OPAC (se poate accesa de pe site-ul nostru bibliotell.ro), prin telefon (0253 213 318) sau prin e-mail: saladelectura@bibliotell.ro
  • Spațiu pentru socializare: Pentru acest serviciu este nevoie să realizați o programare, apoi veniți cu prietenii și jucați jocuri de societate.

Date de contact:

Calea Eroilor nr. 23