Filiala Victoria
13 septembrie 2015
Sala de Lectură “Mihai Eminescu”
13 septembrie 2015

„Biblioteca ideală este în același timp izolată și publică, intimă și deschisă interacțiunii sociale, menită meditației și dialogului, parcimonioasă și generoasă, erudită și iscoditoare, plină de disperarea abundenței și de speranță pentru tot ce nu a fost citit”

Alberto MANGUEL

Secția de Artă a Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj funcționează într-unul din monumentele istorice valoroase din județul Gorj, Casa memorială Iosif Keber. Din acest motiv are două funcțiuni: casă memorială și bibliotecă.

Imobilul, construit în anul 1932 de către arhitectul Julius Doppelreiter, personalitate interbelică ce a contribuit la dezvoltarea arhitecturii civile din acea perioadă, promovând stilul neo-românesc, a fost locuința pictorului Iosif Keber – artist cu numeroase lucrări de șevalet, consacrat în pictură monumentală, restaurator al picturilor pentru 63 de biserici din întreaga țară. Generozitatea artistului a făcut ca Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj să moștenească o importantă colecție de lucrări de artă alături de cărți, albume, reviste, care au creat nucleul Secției de Artă, puse la dispoziția publicului, așa cum și-a dorit Iosif Keber, în casa ce i-a aparținut și pe care a lăsat-o comunității cu această destinație – bibliotecă de artă.

Colecția moștenită, de peste 6000 de volume, care au aparținut pictorului, a fost completată continuu în cei 20 de ani de funcționare, numărând acum peste 19.000 de documente: albume de artă, istorii, tratate, biografii ale artiștilor români și străini, critică de artă, partituri, cărora li se adaugă o importantă colecție de discuri de vinil, CD-uri și DVD-uri cu subiecte artistice.

Revistele: Arta, Beaux Arts, Cahiers du cinema, Photo Magazine Romania, Photo (Franța), ArhitecturaArhitext Design, IGLOO, Zeppelin pot fi citite în sala de lectură, un spațiu intim în care poți pătrunde în lumea artelor și arhitecturii.

SERVICII:

• Sală de lectupentru consultarea pe loc a documentelor (cărți, reviste, albume);
  • Mediatecă: Audiții/vizionări ale imprimărilor pe discuri de vinil, CD-uri sau DVD-uri;
  • Acces gratuit la calculatoare conectate la internet în cadrul Centrului cu Acces Public dotat cu 4 stații de lucru datorită Programului Biblionet;
  • Asistență de specialitate: Bibliotecarii vă pot da informații la cerere sau vă pot ajuta să aflați mai multe despre titlurile disponibile fie prin consultarea catalogului electronic, fie față în față, în timpul vizitelor dumneavoastră în această secție a bibliotecii;
  • Rezervări de titluri (doar pentru consultare în regim de sală de lectură): Acestea se pot face direct la bibliotecar, prin intermediul catalogului electronic – OPAC (se poate accesa de pe site-ul nostru bibliotell.ro), prin telefon (0253 213 318) sau prin e-mail: keber@bibliotell.ro
  • Spațiu pentru desfășurarea de cursuri, ateliere sau expozții: Pentru acest serviciu este nevoie să realizați o programare.

Date de contact:

Str. 11 Iunie 1848 nr. 67