POEMUL ZILEI (2)
27 ianuarie 2017
VALENTIN TAȘCU
31 ianuarie 2017

S-a născut la 23 ianuarie 1944, în satul Petroșani, județul Hunedoara.

Școala primară, gimnazială și liceul de la Dealul Ștefăniței (Maramureș), Cluj, Constanța, Cluj, Alba-Iulia (1950 – 19610.

Urmează cursurile Facultății de Filologie a Universității ”Babeș- Bolyai” din Cluj – Napoca (1950 – 1961)

Debutează în ”Tribuna” (iun. 1968). Obține titlul de doctor în filologie, ”magna cum laude”, cu teza ”Ritm și valoare în poezia populară românească”, la Universitatea ”Babeș – Bolyai”i, în anul 2000.

La absolvirea cursurilor universitare primește repartiție ministerială la Institutul de Lingvistică și Istoria Literaturii ”Sextil Pușcariu”, Cluj – Napoca (1967), continuă , între 1976 – 1990 în cadrul Facultății de Filologie a Universității clujene, cercetător principal II; director general al Casei de Editură Atlas-Clusium din Cluj – Napoca, din 1989; lector universitar la Universitatea ”Constantin Brâncuși” Târgu – Jiu (2001 – 2002); director al publicației științifice ”Antemeridian7Postmeridian a Univ. ”Constantin Brâncuși” Tg-Jiu; conferențiar universitar (2004) și șeful catedrei și cancelar de limba și literatura română la Facultatea de Litere și Științe  Sociale (2005 – 2006) și decan al Facultății Educație Fizică și Arte Plastice a Universității ”Constantin Brâncuși” din Tg-Jiu, din anul 2000 stabilindu-se în Târgu- Jiu.

La Târgu-Jiu a fost invitat de prietenul și colegul de facultate, Nicolae Diaconu (cu care a fondat la Cluj revista ”Echinox”),  să facă parte din juriul Festivalului Național de Literatură ”Tudor Arghezi”. Desfășoară o activitate științifică și culturală importantă, scrie peste 1600 de articole de critică, istorie literară, critică de artă și de teatru, publicate în majoritatea revistelor culturale din țară. A semnat cu pseudonimul Horia Blându, Maria Pop, Valer Tarcu.

Participă la numeroase sesiuni științifice, colocvii și simpozioane din țară (București, Iași, Timișoara, Constanța, Suceava, Sibiu, Brașov) și din străinătate (Belgia, Franța, Suedia, Germania, Bulgaria, Grecia, Ungaria, Macedonia, Bosnia-Herțegovina, Danemarca). Cu editura ”Clusium” participă la mari târguri internaționale de carte (Paris, Frankfurt, Londra, Ierusalim). Președinte sau membru al unor jurii naționale de literatură la Rm. Vâlcea, Târgu-Jiu, Sighetul Marmației, organizator al unor expoziții de artă plastică la Paris, Nantes, Malmo.

Pentru această muncă este răsplătit cu titluri și funcții: Membru al Uniunii Scriitorilor, din 1980; membru al uniunii Oamenilor de Teatru (UNITER), 1974; Membru al Uniunii Artiștilor Plastici, 2002; președinte al Filialei Gorj a UAP, 2005-2006; președinte al Partidului Democrat din Cluj-Napoca 1993 – 1996; vicepreședinte al Societății Patronilor de Edituri din România (SPER), 1993 – 2000; membru (cu editura ”Clusium”) al Fundației internaționale ”Balkanika”, cu sediul la Sofia, 1998 – 2003; președinte al Filialei Gorj a UAP din România, 2005.

Decorat cu ”Meritul Cultural”, categoria A, în grad de Cavaler, 2004.

A primit numeroase premii literare, din partea USR, a unor festivaluri național și internaționale de literatură: Premiul CC al UTC, 1981; Premiul Asociației Scriitorilor din Cluj, 1985, 2001; Premiul Festivalului Național de Literatură ”Sensul Iubirii”, 2005, Drobeta Turnu-Severin, director Marius Tupan; Premiul Fundației ”Luceafărul” ”Laurențiu Ulici”; Premiul ”Opera Omnia” oferit de Fundația ”Alice Voinescu”, Mehedinți; etc. Premii în volum și pentru traducere în limba italiană ale Asociației Scriitorilor Sicilieni, Palermo, 1998; Premiul de poezie ”Frontiera Poesis, Satu-Mare, 1999;Premiul pentru Poezie al Festivalului Internațional ”Lucian Blaga”, Cluj-Napoca, 2000; Premiul special al juriului, al Uniunii Scriitorilor, filiala Cluj, 2002; Marele Premiu pentru Poezie la Festivalul Național Serile la Brădiceni”, 2004; Premiul pentru roman al Uniunii Scriitorilor, Filiala Cluj, 2002; Premiul pentru Literatură ”Ion Cănăvoi” pentru romanul ”Miluta”, Tg-Jiu, 2005; Premiul Festivalului Național de Literatură ”Sensul iubirii”, 2005, Drobeta Turnu-Severin, președinte Marius Tupan; Premiul Uniunii Scriitorilor din România, pentru lucrarea ”Dicționar cronologic al romanului românesc de la origini până în 1989 (colectiv), București, 2005; Premiul de excelență ”Laurențiu Ulici” pentru ”Opera Omnia” acordat de Fundația ”Luceafărul”, București, 2007; Premiul pentru Opera Omnia la Festivalul ”Sensul iubirii”, Drobeta Turnu –Severin, 2007, Nominalizare la Trofeul ”Balkanika”, Sofia, 2007.

Activitate editorială cu editura ”Clusium”, peste 400 de titluri tipărite, pentru care s-au obținu peste 20 de premii naționale la târgurile de carte din țară și titlul ”Editura anului” la Salonul de carte de la Cluj-Napoca în 1993.

În plină putere de creație s-a stins din viață la 26 noiembrie 2008.

Opera

Lucrări personale:

Dimineața a

murgului, Poezii, Cluj – Napoca, 1974

Incidențe, critică literară/ V. Tașcu, Cluj-Napoca, Ed. Dacia, 1975

Alexandra Criste

a dincolo de alb și negru/ V. Tașcu, Cluj-Napoca, Ed. Dacia, 1979

Presa literară românească din Transilvania până în 1918, Istorie literară/ V. Tașcu, M. Popa, Cluj- Napoca, Ed. Dacia, 1980

Dincoace și dincolo de ”F”, Monografie despre D. R. Popescu/ V.Tașcu, Cluj-Napoca, Ed. Dacia, 1982

Paul Sima, Critică de artă/ V. Tașcu, Cluj-Napoca, Ed. Dacia, 1982

Poezia poeziei de azi, Critică literară /V. Tașcu, Cluj-Napoca, Ed. Dacia, 1982

Dimineața amurgului, Poezie /V. Tașcu, Cluj –Napoca, Ed. Clusium, 1994