Gorjenii se întorc acasă: ANDRADA COSTOIU – LANSARE DE CARTE
4 august 2021
BIBLIOTECA DE ARTĂ – DAN BĂNCILĂ
6 august 2021

Ieri, 5 august 2021, Mansarta de la Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj, a fost gazda unui eveniment în care a fost ridicată Cortina amintirilor despre o perioadă furtunoasă din istoria României. Volumul intitulat ”Sub Cortina de fier”, roman sub semnătura Andradei Costoiu, a avut parte de un fundal atmosferic plin de tensiune, vremea năbădăioasă măturând nervos orașul Târgu-Jiu, așa precum decenii la rând comunismul s-a comportat cu viețile majorității românilor. Dar, toate aceste fierberi ale naturii nu au împuținat cu nimic bucuria întâlnirii cu o româncă stabilită în Statele Unite ale Americii și cu povestea depănată în cartea apărută, anul acesta, la editura Niculescu. Beneficiind de un cuvânt înainte rostit de Doamna Olimpia Bratu, manager al Bibliotecii Județene ”Christian Tell” Gorj și de recenzia cărții realizată de Ion Popescu Brădiceni, profesor și scriitor gorjean, Andrada Costoiu a făcut, printr-o prezentate Power Point, o incursiune imagistică și informațională a perioadei prin care e dezvoltat subiectul romanului, exemplificat și de fotografiile expuse cu acest prilej – grație domnului Jean Țârlea. Așa cum anunța pe afișul de promovare, sintagma ”Gorjenii se întorc acasă” o să însoțească și alte lansări de cărți ale unor scriitori cu origini gorjene, plecați în lume pentru a-și urma destinul literar sau științific, dar care nu uită că dorul este un cuvânt ce capătă înțelesul adevărat tocmai când intensitatea amintirilor îți conturează invers cărarea spre locul din care ai plecat,. Revederea prietenilor, colegilor și a locurilor copilăriei are exact chipul bucuros precum al celor ce au fost prezenți la acest eveniment desfășurat sub acoperișul bibliotecii. Dacă nu aici, atunci unde? Cartea însuflețește și apropie oamenii de oameni!