Crazy Coders Turceni – câștigătorii Premiului I și Premiului de Popularitate la Târgul Național de Știință CODE Kids 2022

Oaspeți de seamă aflați la început de drum (II)
23 noiembrie 2022
FEMEI DE IASOMIE la MANSARTA!
24 noiembrie 2022
Cum poți face o țară fericită? Simplu. Aduci o idee bună, în care crezi (mulțumim Fundatia Progress pentru programul CODE Kids) într-o comunitate care o poate pune în operă, în bibliotecile publice, cele mai democrate spații publice în care lucrează cei mai frumoși oameni, bibliotecarii și bibliotecarele. Apoi perseverezi, atragi copiii să își dezvolte abilitățile și competențele și, după câțiva ani de muncă asiduă, apar frumoasele rezultate și începi să îți dai seama care este impactul.
Pentru județul Gorj, iată impactul, după 6 ani de proiect:
– 11 biblioteci publice cu tot atâtea cluburi de mici coderi, participante  și uneori câștigătoare ale Târgurilor regionale organizate de Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj în cei 6 ani
– peste 120 copii implicați
– 1 club coordonat de un voluntar, Bianca Maria Badea, care este de la 11 ani în CODE KIDS și a parcurs toate etapele: coder, ambasador al clubului din Biblioteca Tintareni, alumn, coordonator al clubului Crazy Coders de la Liceul Tehnologic Turceni, unde este elevă în claa a XI-a, iar la ediția 2022 de la Târgul Național de Știință CODE Kids 2022 a obținut, cu echipa ei premiul întâi și premiul publicului!!!
– 3 alumni CODE Kids implicați în organizarea târgului național de anul acesta, copii formați admirabil în Biblioteca Vladimir  de inimoasa bibliotecară Anisoara Bocai
– 1 tânăr admirabil, Catana Carlos, acum student la informatică, dar înainte de asta, coder, ambasador al clubului de coding din Biblioteca Vladimir ,  alumn CODE Kids, voluntar în organizarea târgurilor naționale din 2020, 2021, recent membru al echipei Fundația Progress.
Iar ca să îmi sprijin afirmațiile pe dovezi, vă las mai jos imagini de la Târgul Național de Știință și Tehnologie CODE Kids 2022.

Olimpia Bratu